Kriminalistika va sud ekspertizasi sohasida malaka oshirish
Bosh prokuratura Akademiyasida 2020 yilning 17 noyabrida Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar hamda Toshkent shahar, Harbiy va Transport prokuraturalari prokuror-kriminalistlari uchun tashkil etilgan “Kriminalistika va sud ekspertizasi” mavzusidagi masofaviy malaka oshirish kursi nihoyasiga yetdi.
Kurs dasturi kriminalistik texnika, sud fotografiyasi va video tasvir yozuvi, kriminalistik trasologiya va ballistika, hujjatlar qo'lyozma matnlarini kriminalistik usulda tekshirish, hujjatlarni kriminalistik texnik usulda tekshirish kabi mavzularni qamrab olgan.
O'quv mashg'ulotlari davomida shuningdek odamlarni tashqi qiyofa belgilari asosida identifikatsiya qilish, kriminalistik taktika va tergovni rejalashtirish, ekspertiza tergov harakati, ekspertiza tekshiruvi uchun namunalar olish va boshqa bir qator muhim masalalar bo'yicha tinglovchilar bilim va ko'nikmalarini oshirishga e'tibor qaratildi.
Masofaviy malaka oshirish kursi doirasida “Kriminalistika va sud ekspertizasi” mavzusida sinxron rejimda o'quv mashg'uloti tashkil etilib, amaliyotda yuzaga keladigan muammolar va ularning yechimlari muhokama qilindi.

Повышение квалификации в сфере криминалистики и судебной экспертизы
В Академии Генеральной прокуратуры завершился дистанционный курс повышения квалификации прокуроров-криминалистов прокуратур Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также Военной и Транспортной прокуратур на тему: «Криминалистика и судебная экспертиза», запущенный 17 ноября 2020 года.
Программа учебного курса включала в себя вопросы применения криминалистической техники, судебной фотографии и видеозаписи, криминалистической трасологии и баллистики, проверки рукописных записей.
Вместе с тем, в ходе учебных занятий особое внимание уделялось повышению уровня знаний и навыков слушателей в вопросах идентификации человека по внешним признакам, криминалистической тактики и планирования расследований, получения образцов для проведения экспертизы, а также других практических вопросах.
В рамках курса повышения квалификации также организовано учебное занятие в синхронном режиме по теме: «Криминалистика и судебная экспертиза», в ходе которого обсуждены возникающие на практике проблемы и пути их решения.