Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan prokuratura organlarining tashkiliy-nazorat va tahlil faoliyatiga mas'ul xodimlari ishtirokida “Tizimli tahlil va tanqidiy fikrlash” mavzusida masofaviy malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Kurs dasturi tizimli yondashuv va tizimli tahlil, tanqidiy fikrlash va argumentlash hamda prokuratura organlari faoliyatida huquqiy tahlil kabi masalalar bo‘yicha o‘quv modullaridan iborat bo‘lib, asosiy e'tibor xodimlarda tizimli tafakkur, tanqidiy va tahliliy fikrlashni shakllantirishga qaratildi.
Kurs mashg‘ulotlari tizimlarni modellashtirish, axborotni tanqidiy baholash va tahlil qilish, argumentlangan yozma nutqni tayyorlash, qonuniylik va jinoyatchilik holatini tahlil qilishga doir qator amaliy vazifa va topshiriqlarni bajarish orqali tinglovchilarda tahliliy ko‘nikmalarni shakllantirishga xizmat qildi.
Shuningdek, kurs doirasida “Ijtimoiy tizimlar va ularni boshqarish” hamda “Huquqiy sohadagi tahlilning o‘ziga xos xususiyatlari” mavzularida sinxron o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etildi.

Завершился курс повышения квалификации по теме: «Системный анализ и критическое мышление»
В Академии Генеральной прокуратуры завершился дистанционный курс повышения квалификации сотрудников, ответственных за организационно-контрольную и аналитическую деятельность органов прокуратуры на тему: «Системный анализ и критическое мышление».
Программу курса составили учебные модули по вопросам системного подхода и системного анализа, критического мышления и аргументации, а также правового анализа в деятельности органов прокуратуры. При этом, основное внимание уделено формированию навыков системного, критического и аналитического мышления у сотрудников.
Учебные занятия курса способствовали повышению уровня знаний и профессиональных компетенций слушателей посредством моделирования систем, критической оценки и анализа информации, подготовки аргументированной письменной речи, выполнения практических заданий и решения задач, связанных с анализом состояния законности и преступности.
Также в рамках курса проведены тренинги в синхронном режиме по таким темам, как «Социальные системы и управление ими» и «Особенности анализа в правовой сфере».