O‘zbekiston Respublikasining Inson Huquqlari bo‘yicha Milliy strategiyasini amalga oshirish maqsadida Akademiya Yevropa Kengashi va Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bilan hamkorlikdagi yuridik kasb vakillari uchun HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) inson huquqlari bo‘yicha ta'lim loyihasida ishtirok etmoqda.
HELP loyihasi Markaziy Osiyoda inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlarni tushunish va samarali joriy etish maqsadida Yevropa Kengashining huquqiy vositalaridan xabardorlik darajasini oshirishga ko‘maklashadi. Ushbu maqsadni amalga oshirish uchun loyiha yuridik kasb vakillari (HELP) uchun Yevropa inson huquqlari bo‘yicha o‘quv dasturining metodologiyasidan foydalanadi.
Akademiyaning bir guruh xodimlari Yevropa Kengashining HELP Dasturi murabbiylari uchun HELP kurslarida mashg‘ulot o‘tkazish metodologiyasini o‘zlashtirish va tinglovchilarni murabbiy (ustoz, tyutor) vazifasini bajarishga tayyorlashga qaratilgan treningda ishtirok etmoqda.
Kursni muvaffaqiyatli yakunlagan ishtirokchilar Yevropa Kengashning sertifikatiga ega bo‘ladi va ular HELP murabbiylari ro‘yxatiga kiritiladi.

Участие в тренинге проекта HELP в Центральной Азии
В целях реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека Академия принимает участие в проекте сотрудничества Совета Европы и Европейского Союза с Центральной Азией по образованию в области прав человека для представителей юридических профессий HELP (Human Rights Education for Legal Professionals).
Проект HELP в Центральной Азии способствует повышению осведомленности о правовых инструментах Совета Европы с целью повышения понимания и эффективного внедрения международных стандартов в области прав человека. Для достижения этой цели Проект использует методологию Европейской Программы обучения в области прав человека для представителей юридических профессий (HELP).
Группа сотрудников Академии принимают участие в тренинге для тренеров Программы HELP Совета Европы, направленном на ознакомление с методологией преподавания курсов HELP, подготовку его слушателей к выполнению роли тренеров (наставников, тьюторов).
Участники, успешно прошедшие курс, получат сертификат Совета Европы, и включаются в список сертифицированных тренеров HELP.