Mahallalardagi kriminogen vaziyatni o‘rganish bo‘yicha sayyor faoliyat davom etmoqda
Huquqbuzarliklar profilaktikasini ilmiy-metodik ta'minlash bo‘yicha faoliyat doirasida Akademiya xodimlari mahallalardagi kriminogen vaziyatni chuqur o‘rganishni amalga oshirmoqdalar.
Navbatdagi sayyor o‘rganish Qashqadaryo viloyatining Muborak tumani “Yoshlik” mahalla fuqarolar yig‘ini profilaktika inspektori hamda faollari bilan olib borildi.
Xususan, 2020 yilda sodir etilgan 19 turdagi jinoyatlarning kelib chiqish sabablari tahlil qilinib, uning yakuniga ko‘ra jinoyatchilikning barvaqt oldini olish hamda ushbu hududlarda barqaror vaziyatni ta'minlash bo‘yicha maqsadli chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqildi;
Shuningdek, aholi muammolari o‘rganilib, mahalla hududidagi ko‘p qavatli uylar atrofini yoritishda, shuningdek “Ayollar daftari”ga kiritilgan bir guruh xotin-qizlarning ishga joylashishida ko‘mak berildi.
Muborak tumanidagi dehqon bozori va buyum bozori hududida savdo-sotiq va xizmat ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar bilan profilaktik suhbat o‘tkazildi.

Продолжается работа с выездом по изучению криминогенной ситуации в махаллях
В рамках деятельности по научно-методическому содействию профилактике правонарушений группа сотрудников Академии с выездом в регионы проводит углубленное изучение криминогенной ситуации в махаллях. Очередная подобная работа проведена с инспекторами по профилактике и активом схода граждан «Ёшлик» Мубарекского района Кашкадарьинской области.
В частности, проанализированы причины совершения 19 видов преступлений в 2020 году, по итогам изучения выработан комплекс целевых мер по ранней профилактике и предотвращению правонарушений и обеспечению стабильной и благоприятной ситуации на данной территории.
Также изучены проблемы населения, по итогам которого оказано содействие в восстановлении уличного освещения во дворах многоквартирных домов махалли, а также в трудоустройстве группы женщин, внесенных в «Женскую тетрадь».
Проведены профилактические встречи с предпринимателями, оказывающими услуги и осуществляющими торговую деятельность на территории дехканского и вещевого рынков Мубарекского района.