2021 yil 29 avgust kuni Toshkent botanika bog'i hududidagi yopiq sahna maydonida Boshprokuratura Akademiyasi magistraturasiga kirish yozma imtihoni bo'lib o'tdi.
Magistraturaga tanlov “Yurisprudentsiya” mutaxassisligi bo'yicha oliy yuridik ma'lumotga ega bo'lgan shaxslar, shu jumladan prokuratura organlari xodimlari orasida o'tkaziladi.
Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati”, “Tergov faoliyati”, “Korruptsiyaga qarshi kurashish” hamda “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisliklari bo'yicha 2021/2022 o'quv yiliga 40 ta qabul kvotasi tasdiqlangan bo'lib, 323 nafar nomzod (shundan 220 nafar tashqi nomzod) hujjat topshirgan. Ayrim mutaxassisliklar bo'yicha bitta o'ringa nomzodlar soni 13 nafarni tashkil etdi.
Yozma imtihon chet tili bo'yicha test savollari va huquqiy mavzudagi essedan iborat.
Imtihonni o'tkazishda yangicha yondashuv joriy etilib, unga ko'ra, mutaxassislik fanlari bo'yicha yozma imtihonning yanada shaffof va xolis bo'lishi, bu borada nomzodlarga teng imkoniyatlarni yaratish maqsadida nomzodlar orasidan tanlanadigan vakil tomonidan bitta bilet tanlab olinishi va barcha nomzodlar ushbu biletdagi 4 ta savoldan bittasiga javob yozishi nazarda tutilgan. Ushbu tartib xorijiy davlatlarning nufuzli oliy ta'lim muassasalarida keng qo'llanib kelinayotganligi ahamiyatlidir.
Esse mavzulari jinoyat huquqi, jinoyat-protsessual huquqi, fuqarolik huquqi va fuqarolik-protsessual huquqi kabi fanlardan tuzilgan bo'lib, nomzod o'z bilim va qobiliyatlarini
to'laqonli namoyon etishi uchun imtihon biletidagi o'ziga eng yaqin bo'lgan mavzuni tanlash imkoniyatiga ega.
Milliy sertifikat yoki xalqaro sertifikatlarning V2 darajasiga ega bo'lgan nomzodlarga chet tilidan imtihonsiz maksimal ball beriladi.
Kirish imtihonini xolis, ochiq va shaffof o'tkazilishini ta'minlash maqsadida:
– chet tili bo'yicha test savollarini tuzish, imtihonni o'tkazish va javoblarini baholash uchun
Davlat test markazi jalb qilindi;
– imtihon jarayoni real vaqt rejimida Bosh prokuratura Akademiyasining Feysbukdagi rasmiy
sahifasi (www.facebook.com/ProsecutorAcademy) hamda test sinovi jarayonlarini onlayn kuzatuvi platformasi (test2021.uz) orqali onlayn tarzda translyatsiya qilindi;
– yozma imtihonga, imtihon javoblarini tekshirishga va suhbat bo'yicha komissiya faoliyatiga boshqa tashkilot va idoralar vakillari kuzatuvchilar va mutaxassislar sifatida jalb qilindi;
– imtihon biletlari avtomatik tarzda elektron generatsiya qilindi;
– har bir nomzodga identifikatsion raqam berildi va imtihon javoblari to'liq shifrlandi.
Yozma imtihon savollari (esse mavzulari) hamda suhbat savollari biletlari prokuratura
Akademiyasining rasmiy veb-saytida oldindan e'lon qilingan (https://proacademy.uz/uz-
cyr/news/view?alias=995).
Imtihon o'tkaziladigan joyga kirishdan oldin nomzodlarning tana harorati o'lchanib, har bir nomzod alohida tibbiy qo'lqop va niqob, suv, kerakli kantselyariya tovarlari bilan
ta'minlandi.
Kirish imtihonining suhbat shaklidagi ikkinchi bosqichining o'tkazilish vaqti qo'shimcha tarzda ma'lum qilinadi.

Конкурс на прием в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция», в том числе работников органов прокуратуры.
По специальностям магистратуры «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека» на 2021/2022 учебный год утверждена квота приема в количестве 40 человек, для обучения в магистратуре Академии подали документы 323 кандидата (в том числе внешние кандидаты – 220). Конкурс по некоторым специальностям составляет 13 человек на одно место.
Письменный экзамен включил в себя тестирование по иностранному языку и написание эссе по правовой тематике.
Внедрены новые подходы в проведении экзамена. В частности, в целях создания равных условий для кандидатов внедрен порядок, согласно которому всем кандидатам предстоит написать ответ на один из 4-х вопросов одного билета, который будет выбран представителем кандидатов. Следует отметить, что данный порядок широко применяется в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран.
Темы эссе составлены по таким предметам, как уголовное право, уголовно-процессуальное право, гражданское право и гражданско-процессуальное право, с возможностью выбора кандидатом наиболее близкой ему тематики, что предоставляет возможность раскрыть свои способности и знания в наибольшей мере.
Кандидаты, имеющие национальные или международные сертификаты, уровня В2 освобождены от сдачи экзамена по иностранному языку и им засчитывается максимальный балл.
– Государственный центр тестирования привлечен для составления тестовых вопросов по иностранным языкам, проведения экзамена и проведения последующей оценки ответов;
– процесс экзаменов транслировался в режиме онлайн на официальной странице Академии Генеральной прокуратуры в Фейсбуке (www.facebook.com/ProsecutorAcademy) а также на платформе онлайн вещания вступительных экзаменов (test2021.uz);
– к проведению письменного экзамена, проверке ответов экзамена и деятельности комиссии по собеседованию в качестве наблюдателей и специалистов привлечены представители других учреждений;
– осуществлена автоматическая электронная генерация экзаменационных билетов;
– каждому кандидату присвоен идентификационный номер, результаты экзамена полностью зашифрованы.
Билеты с вопросами письменного экзамена и собеседования опубликованы на официальном веб-сайте Академии Генеральной прокуратуры (https://proacademy.uz/ru/news/view?alias=995).
При входе в место проведения экзамена измерялась температура кандидатов, каждый кандидат обеспечен медицинской маской, перчатками, водой и необходимыми канцелярскими принадлежностями.
О дате проведения второго этапа вступительного экзамена в виде собеседования будет сообщено дополнительно.