Jinoiy aktivlarni qaytarishning samarali mexanizmlari bo‘yicha xalqaro trening
Bosh prokuratura Akademiyasi G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyati vazifasini amalga oshirishi doirasida BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatori bilan hamkorlikda mazkur tarmoq a’zo davlatlar vakillari uchun “Moliyaviy markazlar talablari asosida o‘zaro huquqiy yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi so‘rovlarni tayyorlash: Shveysariya tajribasi” mavzusida xalqaro o‘quv treningi tashkillashtirdi.
Ikki kunlik tadbir aralash shaklda o‘tkazilib, unda 10 ta davlatdan 50 ga yaqin vakil ishtirok etishdi. Xususan, treningda ishtirok etish uchun Gruziya, Ozarbayjon, Pokiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Eron davlatlarining prokuratura, moliyaviy razvedka, korrupsiyaga qarshi kurashish hamda tergov organlarining mas’ul xodimlari O‘zbekistonga tashrif buyurishdi.
Shveysariyalik xalqaro ekspert J.Shmid hamda BMT GJB korrupsiyaga qarshi kurash masalalari bo‘yicha maslahatchisi V.Kozin chet eldan jinoiy aktivlarni qaytarishning mexanizmlari va huquqiy asoslari yuzasidan o‘z taqdimotlarini amalga oshirishib, trening ishtirokchilari bilan mazkur sohada o‘zaro huquqiy yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi so‘rovlarni tayyorlash bo‘yicha o‘z bilim va tajribasi bilan almashishdi.
Trening davomida guruhlarda amaliy mashg‘ulotlarni bajarish amaliyotining qo‘llanilganligi ishtirokchilarga jinoiy aktivlarni qaytarish sohasida o‘zlarining tajribasi va ko‘nikmalari bilan almashish imkoniyatini yaratdi hamda mazkur kursning natijadorligini oshirishga xizmat qildi.

Международный тренинг по эффективным механизмам возврата преступных активов
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности, а также Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане организован международный учебный тренинг для представителей стран-участниц данной Сети на тему: «Как подготовить эффективные запросы о ВПП – соответствие требованиям финансовых центров: пример Швейцарии».
Двухдневное мероприятие прошло в гибридном формате с участием около 50 делегатов из 10 стран. В частности, для участия в тренинге Узбекистан посетили сотрудники прокуратуры, финансовой разведки, антикоррупционных и следственных органов Азербайджана, Грузии, Ирана, Пакистана, Кыргызстана и Туркменистана.
Международный эксперт из Швейцарии Ж.Шмид и Региональный советник УНП ООН по вопросам борьбы с коррупцией В.Козин презентовали эффективные механизмы и правовые инструменты возврата активов из зарубежных стран, а также поделились со своим опытом и передовой практикой по составлению запросов о взаимной правовой помощи в данной сфере.
Проведение групповых практических занятий в ходе тренинга позволило участникам поделиться своим опытом и навыками в сфере возврата активов, а также повысило результативность курса.