Turkiya delegatsiyasining tashrifi
Adliya vaziri o‘rinbosari Xasan Yilmaz boshchiligidagi Turkiya delegatsiyasi O‘zbekistonga tashrifi doirasida 2022 yil 20 sentyabr kuni Bosh prokuratura hamda Akademiyaga tashrif buyurdi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi va Turkiya Adliya Akademiyasi o‘rtasidagi akademik hamkorlik doirasida prokuratura kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish borasida tajriba almashish maqsadida tashkil etildi.
Delegatsiyaning Bosh prokuratura hamda Akademiya rahbariyati bilan uchrashuvi davomida prokuror-tergov kadrlarini tayyorlash va malakasini oshirish masalalari bo‘yicha tajriba almashinildi.
Delegatsiya vakillari Bosh prokuratura Akademiyasi faoliyati, zamonaviy axborot texnologiyalarini qo‘llagan holda ta’lim jarayonining tashkil etilishi, amaliy ko‘nikma va malakalarni shakllantirishga qaratilgan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi bilan yaqindan tanishdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi va Turkiya Adliya Akademiyasi o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolanib, kadrlar salohiyatini oshirish borasida ikki tomon hamkorligi darajasini yangi pog‘onaga ko‘tarishga asos solindi. Tomonlar o‘zaro hamkorlikning keyingi chora-tadbirlari bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

Визит делегации Турции
20 сентября 2022 года в рамках визита в Узбекистан Генеральную прокуратуру и Академию посетила делегация Турции во главе с заместителем министра юстиции Хасаном Йылмазом.
Данный визит организован в рамках академического сотрудничества Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и Турецкой Академии юстиции с целью обмена опытом в области подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокуроров.
В ходе встречи с руководством Генеральной прокуратуры и Академии состоялся взаимный обмен опытом по вопросам подготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров.
Представители делегации подробно ознакомились с деятельностью Академии Генеральной прокуратуры, организацией учебного процесса, с применением современных цифровых технологий, современной образовательной инфраструктуры, направленной на формирование практических навыков и компетенций.
Подписан Меморандум о взаимопонимании между Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и Турецкой Академией юстиции, который по мнению сторон послужит прочной основой расширения сотрудничества и поднятия на новый уровень партнерства в укреплении кадрового потенциала. Сторонами достигнута договоренность касательно дальнейших мер взаимодействия.
В рамках программы визита делегации в Академии Генеральной прокуратуры также запланирован к проведению круглый стол на тему: «Актуальные вопросы участия прокурора в уголовном судопроизводстве».