Jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha ARIN-AP tarmog‘ining xalqaro o‘quv treningida ishtirok etildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi vakili G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyatining vazifalarini amalga oshirishi doirasida joriy yilning 5-6 oktabr kunlari Koreyaning Seul shahrida o‘tkazilgan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘ining (ARIN-AP) 7chi xalqaro o‘quv treningida ishtirok etdi.
Trening ARIN-APning doimiy Kotibiyati – Koreya Bosh prokuraturasi tomonidan tashkillashtirgan. Unda Avstraliya Federal politsiyasi, Kayman orollari qirollik politsiyasi, Interpol vakillari, shuningdek ARIN-AP tarmog‘i a’zo-davlatlari va kuzatuvchilari: Vetnam, Indoneziya, Kambodja, Malayziya, Mongoliya, Nepal, Singapur, Tayvan, Tailand, Filippin, Yangi Zellandiya, Hindiston hamda O‘zbekiston huquqni muhofaza qiluvchi va aktivlarni qaytarish masalalari bo‘yicha maxsus organlari xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar jinoiy aktivlarni qidirish, aniqlash, hisoblarni muzlatish, ularga ta’qiq qo‘yish, xatlash, musodara qilish va boshqarish usullari, ushbu sohadagi qonunchilik normalari, xalqaro hamkorlik masalalari hamda Avstraliya, Kayman orollari, Koreya Respublikasi tajribasi bilan tanishtirildi. Shuningdek trening davomida ishtirokchilar ekspertlar bilan birgalikda real ishlarni (keys) muhokama qilishib, aktivlarni qaytarish bo‘yicha o‘z milliy tizimi va ijobiy tajribasi to‘g‘risida taqdimotlarini amalga oshirishdi.
O‘z navbatida ARIN-WCA Kotibiyati nomidan Bosh prokuratura Akademiyasi vakili trening qatnashchilariga ARIN-WCA tarmog‘ining faoliyati, uning maqsadi va asosiy vazifalari, tashkiliy tuzilishi, ishtirokchilari, tarmoq doirasida amalga oshirilgan ishlar va o‘tkazilgan o‘quv treninglar, oldinda turgan strategik vazifalar haqida taqdimot qildi.

Участие в международном учебном тренинге сети ARIN-AP по возврату преступных активов
Сотрудник Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, ответственный за ведение работы Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), принял участие в 7-ом учебном тренинге Межведомственной сети по возврату активов азиатско-тихоокеанского региона (ARIN-AP), прошедшем 5-6 октября т.г. в г. Сеуле (Корея).
Данный тренинг организован Генеральной прокуратурой Кореи – Секретариатом ARIN-AP. В нем приняли участие представители и эксперты Федеральной полиции Австралии, королевской полиции Каймановых островов, Интерпола, а также сотрудники органов прокуратуры, других правоохранительных структур и подразделений финансовой разведки Вьетнама, Индонезии, Индии, Камбоджи, Малайзии, Монголии, Непала, Новой Зеландии, Сингапура, Тайваня, Таиланда, Филиппины и Узбекистана.
Участники обсудили вопросы по определению преступных активов, их розыска, отслеживания, замораживания, ареста, конфискации, законодательства и развития международного сотрудничества, ознакомились
с практикой Австралии, Каймановых островов и Кореи. Участники также совместно с экспертами рассмотрели и обсудили реальные кейсы в этой сфере, презентовали материалы по национальным системам и законодательству по возврату активов.
Также в рамках тренинга, представитель Академии Генеральной прокуратуры от имени Секретариата ARIN-WCA провел презентацию о деятельности ARIN-WCA, целях и основных задачах сети, правилах, структуре, участниках, проделанной работе и дальнейших стратегических планах на будущее.