Akademiya professori, yu.f.d. Baxtiyor Xalilovich Po‘latovning 75 yillik yubileyi munosabati bilan davra suhbati o‘tkazildi
2022 yil 10 noyabr kuni huquqshunos olim, O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasining Faxriy xodimi, yuridik fanlar doktori, professor, jonkuyar va fidoyi ustoz, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi professori Po‘latov Baxtiyor Xalilovichning 75 yillik yubileyi munosabati bilan davra suhbati o‘tkazildi.
Prokuratura organlarida uzoq yilik mehnat faoliyati davomida o‘zini yuqori malakali mutaxassis, tajribali va mas’uliyatli xodim sifatida namoyon etgan, ko‘p yillik amaliy, ilmiy va pedagogik tajribaga ega bo‘lgan ustoz B.X.Po‘latovning ilmiy faoliyati va amaliy tajribalarini o‘rganish maqsadida tashkil etilgan mazkur davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi va Akademiyasi xodimlari, tinglovchilari, ichki ishlar idoralarining xodimlari, Sudyalar oliy maktabi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti, Yuristlar malakasini oshirish markazi va ommaviy axborot vositalarining vakillari ishtirok  etdilar.
Tadbir ishtirokchilari ilmiy faoliyati davomida ko‘plab darsliklar, ilmiy-amaliy qo‘llanmalar, ilmiy va ilmiy-ommabop maqolalar muallifi, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-ijroiya kodeksiga sharhlar tayyorlash bo‘yicha mualliflar jamoasi a’zosi B.X.Po‘latov muallifligida nashr etilgan kitoblar ko‘rgazmasi bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar kun qahramonining prokuratura va umuman huquqni muhofaza qilish organlarida ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirishdagi xizmatlarini alohida ta’kidladilar. Baxtiyor Xalilovich ko‘p yillik ilmiy faoliyati davomida sud-huquq sohasida ko‘plab izlanuvchilarga ilmiy rahbarlik qilgan.
Boy ilmiy va amaliy tajribaga ega bo‘lgan, tajribali ustozning bugungi kunda Bosh prokuratura Akademiyasida prokuratura organlari xodimlari malakasini oshirish va qayta tayyorlashning zamonaviy tizimini tashkil etishda, ilmiy xodimlarni tayyorlashda hamda o‘quv jarayonlari va ilmiy muhit rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotganligi alohida e’tirofga loyiq.
Akademiya jamoasi Baxtiyor Xalilovichni yubiley bilan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, uzoq umr, ko‘tarinki kayfiyat, oilaviy farovonlik va ish faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tilaydi!

Состоялся круглый стол по случаю 75-летия профессора Академии, д.ю.н. Бахтиёра Халиловича Пулатова
10 ноября 2022 года состоялся круглый стол по случаю 75-летия ученого-правоведа, почетного работника прокуратуры Республики Узбекистан, доктора юридических наук, профессора Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Пулатова Бахтиёра Халиловича.
Мероприятие, организовано в целях изучения научной деятельности и практического опыта Бахтиёра Халиловича, с участием руководства и сотрудников Генеральной прокуратуры, Академии, Высшей школы судей, Ташкентского государственного юридического университета, Университета общественной безопасности, Центра повышения квалификации юристов, а также средств массовой информации.
Б.Х.Пулатов является автором и соавтором большого количества научных трудов, в том числе, учебников, научных, методических и практических пособий, научных статей, а также членом авторского коллектива по подготовке комментариев к Уголовно-исполнительному кодексу Республики Узбекистан. В рамках мероприятия вниманию участников представлена часть научных трудов автора.
Выступившие на мероприятии отметили заслуги юбиляра в развитии научно-исследовательской деятельности, как в органах прокуратуры, так и в правоохранительных органах в целом. За долгие годы научной деятельности Бахтиёр Халилович явился научным руководителем многих соискателей в судебно-правовой сфере.
Сегодня Бахтиёр Халилович вносит весомый вклад в создание современной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров, а также подготовку научно-педагогических кадров в Академии Генеральной прокуратуры.
Коллектив Академии поздравляет Бахтиёра Халиловича с юбилеем и желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни, хорошего настроения, семейного благополучия и больших успехов в работе!