Dissertatsiya himoyasi boʼlib oʼtdi
Bosh prokuratura Аkademiyasi huzuridagi Ilmiy kengash yigʼilishida Аkademiya doktoranti D.Sh.Ibragimovning “12.00.07 – Sud hokimiyati. Prokuror nazorati. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini tashkil etish. Аdvokatura” ixtisosligi boʼyicha “Voyaga yetmaganlar haqidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkillashtirish va uning huquqiy asoslarini takomillashtirish”  mavzusida yuridik fanlar boʼyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasining himoyasi boʼlib oʼtdi.
Mazkur tadqiqot doirasida voyaga yetmaganlar haqidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkil etish mexanizmini takomillashtirish, prokuror nazoratini raqamlashtirish, shuningdek sohada qonuniylikni taʼminlash borasida prokuratura organlari hamda vakolatli davlat idoralari oʼrtasidagi hamkorlik aloqalarini mustahkamlash masalalari oʼrganilgan.
Dissertatsiyada xorijiy davlatlarning ilgʼor tajribasi asosida Oʼzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi, Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodeksi, “Bola huquqlari toʼgʼrisida”gi, “Prokuratura toʼgʼrisida”gi Qonunlari va boshqa bir qator normativ-huquqiy hujjatlarga takliflar ilgari surilgan.
Dissertatsiya himoyasi natijasiga koʼra, Kengash aʼzolari tomonidan tadqiqotchi yuridik fanlar boʼyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun loyiq deb topildi.
Аkademiya jamoasi Diyorbek Ibragimovni dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilganligi bilan tabriklaydi va kelgusidagi ilmiy va kasbiy faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi!

Dissertation Defense took place
At the meeting of the Academic Council at the General Prosecutor's Academy, a doctoral student of the Academy D.Sh.Ibragimov “12.00.07 – Judicial power. Prosecutor supervision. Organization of activities of law enforcement agencies. The dissertation was defended for the degree of Doctor of Philosophy (Ph.D.) in Law on the topic “Organization of prosecutorial supervision over the implementation of legislation on minors and improvement of its legal foundations”.
Within the framework of this research, issues of improving the mechanism for organizing prosecutorial control over the implementation of legislation on minors, digitalization of prosecutorial control, as well as strengthening the interaction between the prosecutor's office and competent government agencies to ensure legality in the field were studied.
The dissertation proposes amendments to the Civil Code of the Republic of Uzbekistan, the Code of Administrative Responsibility, the Laws "On the Rights of the Child," "On the Prosecutor's Office," and other normative legal documents based on the advanced experience of foreign countries.
Based on the results of the dissertation defense, the researcher was recognized by the Council members as worthy of receiving the degree of Doctor of Philosophy (Ph.D.) in the field of Juridical Sciences.
The collective of the Academy congratulates Derbek Ibragimov on the successful defense of the dissertation and wishes him great success in his future scientific and professional career!