Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2022/2023 oʼquv yilida tashkil etilgan prokuratura organlarida rahbarlik lavozimlarini egallash uchun zaxirada turgan kadrlarni kasbiy qayta tayyorlash kursiga qabul qilish tanlovining birinchi bosqichi yakunlandi.
Tanlov uch bosqichdan iborat boʼlib, dastlabki bosqichda 104 nafar nomzod prokuratura organlari faoliyati yoʼnalishlari hamda boshqaruv asoslari boʼyicha uch oyga moʼljallangan masofaviy kursda oʼqitildi.
Masofaviy kursda ishtirok etganlarning oʼrtacha balidan yuqori ball toʼplagan Bosh prokuratura, Qoraqalpogʼiston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar, Oʼzbekiston Harbiy va Transport prokuraturalari, shuningdek Bosh prokuratura huzuridagi Departament va Majburiy ijro byurosining 44 nafar xodimi ikkinchi bosqichga qabul qilindi. Shuningdek, birinchi bosqichni muvaffaqiyatli yakunlagan 66 nafar xodimga 144 soatlik malaka oshirish kursini tamomlaganligi haqida sertifikat berildi.
Ikkinchi bosqichda nomzodlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, zamonaviy boshqaruv, qaror qabul qilish borasidagi bilim va koʼnikmalarini, shuningdek shaxsiy, ishchanlik sifatlarini takomillashtirishga yoʼnaltirilgan bir oyga moʼljallangan 36 soatdan iborat masofaviy kursda oʼqitiladi.
Kurs davomida nomzodlar oʼz tajribalaridan kelib chiqib, prokuratura organlarining tarmoq faoliyatini takomillashtirish boʼyicha tahliliy ishlarni bajarishlari va taqdimot qilishlari nazarda tutilgan.

Завершен первый этап отбора на курс профессиональной переподготовки руководящих кадров
В Правоохранительной Академии завершился первый этап отбора на курс профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры, организованный в 2022/2023 учебном году.
Отбора на курс профессиональной переподготовки состоит из трех этапов, в первом этапе в течение трех месяцев на дистанционном курсе по направлениям деятельности органов прокуратуры и основам управления прошли обучение 104 кандидата.
Ко второму этапу отбора допущены 44 слушателя дистанционного курса из числа работников Генеральной прокуратуры, прокуратур Республики Каракалпакстан, областей, г. Ташкента, Военной и Транспортной прокуратур, а также Департамента и Исполнительного бюро при Генеральной прокуратуре, набравшие наивысшие баллы. Еще 66 сотрудников, успешно прошедших первый этап, получили сертификаты о прохождении 144 часового курса повышения квалификации.
На втором этапе отбора кандидаты в течение одного месяца пройдут обучение на дистанционном курсе продолжительностью 36 часов, направленном на совершенствование знаний и навыков в части осуществляемых реформ судебно-правовой сферы, современного менеджмента, принятия решений, а также личностных и профессиональных качеств.
В рамках курса кандидатам также предстоит выполнить и презентовать аналитическую работу по совершенствованию отраслевой деятельности прокуратуры исходя из собственного практического опыта.