“Huquqni muhofaza qiluvchi organlarda ayollarning oʼrni” mavzusida davra suhbati oʼtkazildi
2023 yil 16 mart kuni Huquqni muhofaza qilish akademiyasida talaba-qizlar bilan “Huquqni muhofaza qiluvchi organlarda ayollarni o‘rni” mavzusida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiyasi tizimlarida xizmat qilib kelayotgan tajribali harbiy xizmatchi va xodima ayol ofitserlar ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur tadbir talaba-qizlarning kasbiy tayyorgarligi bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarini shakllantirish va rivojlantirish, kelgusi xizmat faoliyatiga tayyorlash hamda xizmatga bo‘lgan qiziqishlarini orttirish, o‘z kasbiga bo‘lgan ishtiyoqini oshirish maqsadida tashkillashtirildi.
Tadbir davomida mehmonlar Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya tizimlarda amalga oshirilayotgan islohotlar, xizmat faoliyatini belgilab beruvchi normativ-huquqiy va idoraviy hujjatlarning mazmun-mohiyatini tushintirish bilan bir qatorda, o‘zlarining xizmat faoliyatlari davomidagi taassurotlari hamda bosib o‘tgan hayotiy tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Ochiq muloqot tarzida o‘tkazilgan davra suhbatida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.
Bu kabi uchrashuvlar talabalarning o‘z kasbi bilan faxrlanish, ularda mas’uliyat va sadoqat tuyg‘ularini shakllantirishga xizmat qiladi hamda kelgusida mas’uliyatli va sharafli kasb sohibalari bo‘lishlarida muhim o‘rin tutadi.

Организован круглый стол на тему: «Роль женщин в правоохранительных органах»
16 марта 2023 года в Правоохранительной академии проведен круглый стол на тему: «Роль женщин в правоохранительных органах» с участием женщин-офицеров и военнослужащих, имеющих большой практический опыт службы в системе Министерства внутренних дел и Национальной гвардии Республики Узбекистан, а также студенток бакалавриата академии.
Мероприятие организовано с целью формирования и развития знаний, навыков и квалификации студенток в сфере профессиональной подготовки, подготовки их к будущей служебной деятельности, а также повышения их интереса к службе и увлеченности к своей профессии.
В ходе мероприятия гости рассказали о реформах, проводимых в Министерстве внутренних дел и Национальной гвардии, нормативно-правовых и ведомственных актах в сфере деятельности службы, а также поделились своими наблюдениями, а также практическим и жизненным опытом, что вызвало у участниц большой интерес и явилось мотивацией.
В ходе круглого стола, проведенного в форме открытого диалога, студентки получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.
Подобные мероприятия способствуют развитию у слушателей чувства профессиональной гордости и мотивации, а также формированию у них чувства высокой ответственности и верности профессии.