Prokuratura organlari xodimlari uchun o‘quv kurslarini boshlash bo‘yicha seminar bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasida prokuratura organlari xodimlari uchun Yevropa Kengashining Markaziy Osiyoda 2020-2023 yillarda qonun ustuvorligini ta’minlash borasidagi “Markaziy Osiyoda yuridik mutaxassislar uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’lim (HELP)” dasturi doirasida “Odam savdosiga qarshi kurashish” hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish” o‘quv kurslarini boshlash bo‘yicha seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Yevropa Kengashi hamkorlik dasturlari boshqarmasidan Markaziy Osiyoda HELP loyihasi koordinatori Kristina Xoxlova,  Norvegiyalik prokuror Rudolf Kristoffersen, HELP dasturining sertifikatlangan mutaxassisi, huquqshunos, xalqaro ekspert Lyusi Xrda, Inson huquqi bo‘yicha Yevropa sudining kotibiyati huquqshunosi Vasiliy Lukashevich ishtirok etdi.
Ikki kun davomida o‘tkazilgan tadbirda “Odam savdosiga qarshi kurashish” va “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish” o‘quv kurslarida o‘qish istagida bo‘lgan prokuratura organlarining 60 nafardan ortiq xodimlari hamda Akademiyaning magistratura bosqichi tinglovchilari qatnashdi.
Seminar jarayonida HELP dasturining metodologiyasi taqdimoti o‘tkazilib, xalqaro ekspertlar tomonidan “Odam savdosiga qarshi kurashish” hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish” HELP o‘quv kurslarining taqdimoti, asosiy xalqaro standartlar, Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining odam savdosi bo‘yicha sud amaliyoti, mazkur toifadagi jinoyatlarni tergov qilishdagi muammolar va ilg‘or tajribalar, o‘quv kursining milliy versiyasi taqdimoti, kurslarning amaliy jihatlari haqida ma’lumotlar berildi.
Xalqaro hamda milliy ekspertlar mavzu doirasida dasturda ro‘yxatdan o‘tgan xodimlarga dasturda ishlash, topshiriqlar va testlarni bajarish, o‘qish muddatlari haqida ko‘rsatmalar berib, tinglovchilarga muvaffaqiyat tilashdi.

Организован семинар для сотрудников прокуратуры в связи с началом учебных курсов
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан организован семинар для сотрудников прокуратуры в связи с началом учебных курсов на темы: «Борьба с торговлей людьми» и «Защита женщин от притеснений и насилия» в рамках программы Совета Европы «Образование в области прав человека для представителей юридических профессий (HELP) по верховенству права в Центральной Азии 2020-2023 годах.
В работе семинара из управления программ сотрудничества Европейского Совета приняли участие координатор проекта HELP в Центральной Азии Кристина Хохлова, прокурор из Норвегии Рудольф Кристофферсен, сертифицированный эксперт программы HELP, юрист и международный эксперт Люси Хрда, юрист секретариата Европейского суда по правам человека Василий Лукашевич.
В двухдневном мероприятии приняли участие более 60 сотрудников прокуратуры, а также слушатели магистратуры Академии, которые изъявили желание пройти обучение на учебных курсах «Борьба с торговлей людьми» и «Защита женщин от притеснений и насилия».
В рамках мероприятий проведена презентация методологии программы HELP, предоставлена информация об учебных курсах HELP «Борьба с торговлей людьми» и «Защита женщин от притеснений и насилия». Кроме того, уделено особое внимание основным международным стандартам, судебной практике Европейского суда по правам человека, проблемам и передовому опыту по вопросам расследования преступлений указанной категории.
Международные и национальные эксперты ознакомили участников курсов о порядке прохождения курса, выполнения заданий и тестов, а также пожелали участникам успешного их прохождения.