O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi huzuridagi Ilmiy kengashning navbatdagi yig‘ilishida Akademiya mustaqil izlanuvchisi M.Z.Radjapovaning “12.00.09 – Jinoyat protsessi. Kriminalistika, tezkor-qidiruv huquqi va sud ekspertizasi” ixtisosligi bo‘yicha “Jinoyat ishlarining yuqori sud instansiyalarida ko‘rilishida prokuror funksiyalari va vakolatlarini takomillashtirish: qiyosiy-huquqiy tahlil” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasining himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadqiqot doirasida jinoyat ishlari bo‘yicha yuqori sudlarda prokuror ishtirokining samaradorligi, uning huquqiy maqomi, prokurorning protsessual faoliyati bilan bog‘liq xalqaro standartlar va xorijiy davlatlar qonunchiligini tahlillar asosida qiyosiy-huquqiy jihatdan o‘rganilib, milliy qonunchilik hamda huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishga qaratilgan takliflar ilgari surilgan.
Akademiya jamoasi Muhtaram Radjapovani dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilganligi bilan tabriklaydi va kelgusidagi ilmiy va kasbiy faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi!

A dissertation defense was held
At the next meeting of the Scientific Council under the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, M.Z. Radjapova, an independent researcher of the Academy, presented a lecture entitled "12.00.09 - Criminal proceedings. "Improving the Functions and Powers of the Prosecutor in the Trial of criminal cases in higher courts: a comparative legal analysis" in the field of "Criminology, investigative law, and forensic expertise" was defended for the degree of Doctor of Philosophy (Ph.D.) in legal sciences.
Within the framework of the research, the effectiveness of the participation of the prosecutor in the higher courts in criminal cases, his legal status, international standards related to the prosecutor's procedural activities, and the analysis of the legislation of foreign countries were studied from a comparative legal point of view, and proposals aimed at improving the practice of national legislation and law enforcement were put forward.
As a result of the defense of the thesis, the researcher was recognized by the members of the Council as worthy to receive the degree of Doctor of Philosophy (Ph.D.) in legal sciences.
The Academy team congratulates Mukhtaram Radjapova on the successful defense of her dissertation and wishes her great success in her future academic and professional career!