O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi huzuridagi Ilmiy kengashning navbatdagi yig‘ilishida Akademiya mustaqil izlanuvchisi M.Z.Radjapovaning “12.00.09 – Jinoyat protsessi. Kriminalistika, tezkor-qidiruv huquqi va sud ekspertizasi” ixtisosligi bo‘yicha “Jinoyat ishlarining yuqori sud instansiyalarida ko‘rilishida prokuror funksiyalari va vakolatlarini takomillashtirish: qiyosiy-huquqiy tahlil” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlagan dissertatsiyasining himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadqiqot doirasida jinoyat ishlari bo‘yicha yuqori sudlarda prokuror ishtirokining samaradorligi, uning huquqiy maqomi, prokurorning protsessual faoliyati bilan bog‘liq xalqaro standartlar va xorijiy davlatlar qonunchiligini tahlillar asosida qiyosiy-huquqiy jihatdan o‘rganilib, milliy qonunchilik hamda huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishga qaratilgan takliflar ilgari surilgan.
Akademiya jamoasi Muhtaram Radjapovani dissertatsiyani muvaffaqiyatli himoya qilganligi bilan tabriklaydi va kelgusidagi ilmiy va kasbiy faoliyatida ulkan zafarlar tilaydi!

В ходе очередного заседания Научного совета Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам самостоятельного соискателя Академии М.З.Раджаповой на тему: «Совершенствование функций и полномочий прокурора при рассмотрении уголовных дел в вышестоящих судебных инстанциях: сравнительно-правовой анализ» по специальности «12.00.09 – Уголовный процесс. Криминалистика, оперативно-розыскное право и судебная экспертиза».
В рамках исследования на основе сравнительно-правового анализа международных стандартов и законодательства зарубежных стран изучена эффективность участия прокурора по уголовным делам в вышестоящих судебных инстанциях, его правовое положение, процессуальная деятельность и выдвинуты предложения по совершенствованию национального законодательства и правоприменительной практики.
По результатам защиты диссертации, членами Научного совета соискатель рекомендован к присвоению учёной степени доктора философии по юридическим наукам (PhD).
Коллектив Академии поздравляет Мухтарам Раджапову с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности!