O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2023/2024 o‘quv yili uchun “Prokurorlik faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” hamda “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisliklari uchun ta’limning kunduzgi, shuningdek “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi uchun ta’limning sirtqi shakli uchun magistraturaga qabul boshlangani ma’lum qilinadi.
Magistraturaga tanlov “yurisprudensiya” ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan fuqarolar (sh.j. prokuratura organlari xodimlari) orasida o‘tkaziladi.
Shuningdek, boshqa ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha oliy ma’lumotga va bevosita prokuratura organlarida kamida 5 yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan prokuratura organlari xodimlari tanlovda ishtirok etishi mumkin.
O‘qish ta’limning kunduzgi shaklida bir yil, sirtqi shaklida esa bir yarim yildan ikki yilgacha davom etadi.
Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” hamda “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” yo‘nalishlari bo‘yicha kunduzgi ta’lim shaklida 2023/2024 o‘quv yiliga jami 45 ta, jumladan, har bir mutaxassislik bo‘yicha 15 tadan qabul kvotalari tasdiqlangan:
- tashqi nomzodlar uchun 10 ta (1 ta davlat granti va 9 ta to‘lov-kontrakt);
- ichki nomzodlar uchun 5 ta (davlat granti).
Ta’limning sirtqi shakli bo‘yicha tashkil etiladigan “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi uchun jami 25 ta qabul kvotalari joriy qilindi:
- tashqi nomzodlar uchun 10 ta (to‘lov-kontrakt);
- ichki nomzodlar uchun 15 ta (5 ta davlat granti va 10 ta to‘lov-kontrakt).
Magistraturaga o‘qishga qabul qilingan prokuratura organlari xodimlarining egallab turgan lavozimi va o‘rtacha oylik ish haqi o‘qish davri mobaynida saqlab qolinadi.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан объявляет о начале приема в магистратуру на 2023/2024 учебный год в очной форме обучения по специальностям «Прокурорская деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека», а также в заочной форме обучения по специальности «Прокурорская деятельность».
Конкурс на магистратуру проводится среди лиц, имеющих базовое высшее юридическое образование по специальности «юриспруденция» (в том числе среди работников органов прокуратуры).
В конкурсе также могут участвовать работники органов прокуратуры, имеющие высшее образование по другим специальностям со стажем работы не менее 5 лет непосредственно в органах прокуратуры.
Продолжительность обучения в магистратуре Академии: один год при очной форме обучения и два года при заочной форме обучения.
Для магистратуры Академии в очной форме обучения на 2023/2024 учебный год по специальностям «Прокурорская деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека» утверждена квота в количестве 45 мест по 15 на каждую специальность, из которых:
• 10 для внешних кандидатов (1 на основе государственного гранта и 9 на платно-контрактной основе);
• 5 для внутренних кандидатов (на основе государственного гранта).
В заочной форме обучения по специальности «Прокурорская деятельность» утверждена квота в количестве 25 мест, из них:
• 10 для внешних кандидатов (на платно-контрактной основе);
• 15 для внутренних кандидатов (5 на основе государственного гранта и 10 на платно-контрактной основе).
Отбор в магистратуру состоится в августе текущего года.
Кандидатам необходимо пройти регистрацию на специальной электронной площадке Агентства по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций «mydtm.uz» (https://my.uzbmb.uz/) с 10 июня по 31 июля.
Ознакомиться с Положением о порядке приема и обучения в магистратуру Правоохранительной академии Республики Узбекистан можно перейдя по следующей ссылке: http://lex.uz/uz/docs/6425532