Noqonuniy moliyaviy oqimlar hajmini baholash bo‘yicha mintaqaviy vebinarda ishtirok etildi
Akademiya vakillari BMT Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKATO) hamda BMTning boshqa agentliklari tomonidan noqonuniy moliyaviy oqimlar (NMO) hajmini baholash bo‘yicha tashkil etilgan vebinarda ishtirok etdilar.
Tadbir Osiyo-Tinch okeani mintaqasi mamlakatlarida NMO hajmini baholash usullari bo‘yicha o‘tkazilgan sinov loyiha natijalari bilan tanishish, ushbu sohadagi statistik salohiyatni oshirish, 2023-2026 yillarga mo‘ljallangan NMO hajmini baholash bo‘yicha yangi ishga tushirilgan loyiha doirasida keyingi harakatlarni muhokama qilish maqsadida o‘tkazildi.
Vebinarda xalqaro ekspertlar, ESKATO vakillari va NMO hajmini o‘lchash uchun mas’ul bo‘lgan milliy ekspertlar ishtirok etdilar.
Tadbir davomida mintaqa mamlakatlari vakillari NMO hajmini o‘lchash bo‘yicha milliy tajriba va Barqaror rivojlanish maqsadlarining 16.4.1-indikatorini milliy darajada amalga oshirish yuzasidan fikr almashdilar. Akademiya rahbari o‘rinbosari U.Nigmadjonov O‘zbekistonda NMO hajmini baholashning ahamiyati va uni kamaytirishning ustuvor yo‘nalishlari haqida ma’lumot berib o‘tdi.

Participated in the regional webinar on the assessment of the volume of illegal financial flows
Representatives of the Academy participated in the webinar organized by the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCATO) and other UN agencies on the assessment of illicit financial flows (ILF).
The event was held in order to get acquainted with the results of the pilot project conducted in the countries of the Asia-Pacific region on methods of estimating the size of NMO, to increase the statistical capacity in this field, and to discuss further actions within the newly launched project on estimating the size of NMO for 2023-2026.
The webinar was attended by international experts, ESCATO representatives and national experts responsible for NMO sizing.
During the event, the representatives of the countries of the region exchanged opinions on the national experience in measuring the size of NMO and the implementation of indicator 16.4.1 of the Sustainable Development Goals at the national level. The deputy head of the Academy, U. Nigmadjonov, gave information about the importance of assessing the size of NMO in Uzbekistan and the priority directions for reducing it.