Joriy yilning 3 noyabr kuni Akademiya rahbariyati va xodimlari O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda boshqa xalqaro tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan III Toshkent aksilkorrupsiya forumi ishida ishtirok etishdi.
Forumning ochilish marosimi va yalpi sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisi va Milliy kengash raisi T.Narbayeva, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.Burxanov, BMT GJBning Markaziy Osiyodagi Mintaqaviy Vakolatxonasi rahbari Ashita Mittal, GIZ O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Yoaxim Frits, AQSHning O‘zbekistondagi elchisi Djonatan Xenik, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlott Adrian va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili v.v.b. Anas Karman chiqish qilishdi.
Yalpi sessiya davomida BMT GJB hamkorligida Markaziy Osiyoda BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasini amalga oshirishni tezlashtirishga qaratilgan Mintaqaviy platformani ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qozog‘iston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Qirg‘iz Respublikasi Bosh prokuraturasi, Tojikiston Respublikasi Davlat nazorati moliyaviy va korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbariyati Mintaqaviy platformaning ahamiyatini e’tirof etishib, virtual tugmalarni bosish orqali uning ochilishi e’lon qilishdi.
Yalpi sessiyaning keyingi bosqichida O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashishga hissa qo‘shgan OAV vakillari, davlat idoralari, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha hududiy kengash a’zolarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Yalpi majlisdan so‘ng Forum ishtirokchilari korrupsiyaning oldini olishda axborotdan foydalanish, korrupsiyaga qarshi kurashuvchi organlarning davlat organlari faoliyatini muvofiqlashtirish hamda korrupsiyaga qarshi ta’lim va tarbiya kabi uchta sessiyalarda ishtirok etishni davom ettirishdi.
Forumning “Korrupsiyaga qarshi ta’lim va tarbiya – korrupsiyaning oldini olish mexanizmlari sifatida” nomli sessiyasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko “Korrupsiyaning oldini olishda ilm-fan va ta’limning o‘rni” mavzusida ma’ruza qilib, Akademiyaning o‘tgan davrda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan faoliyati doirasidagi ishlar bo‘yicha batafsil ma’lumot berdi.
Bundan tashqari, ushbu sessiya ishida Malayziyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyasi Bosh komissari o‘rinbosari, Qatar Davlati Qonun ustuvorligi va korrupsiyaga qarshi kurashish markazi direktori, Yevropa Kengashining Iqtisodiy jinoyatchilik va hamkorlik bo‘limi rahbari, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining Huquqni muhofaza qilish bo‘yicha loyiha rahbari hamda Gonkong Korrupsiyaga qarshi mustaqil komissiyaning Jamoatchilik bilan aloqalar boshqarmasi xodimi tegishli ma’ruzalar bilan chiqish qilishib, ijobiy tajribalar bilan o‘rtoqlashishdi.
Forum milliy va xorijiy hamda xalqaro ishtirokchilarga mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, istiqboldagi vazifalarni yetkazishga hamda faoliyatni xalqaro standartlar va ilg‘or tajriba asosida yanada takomillashtirish masalalari bo‘yicha qizg‘in muloqot o‘tkazishga imkon berdi.

Принято участие в III Ташкентском антикоррупционном форуме
3 ноября т.г. руководство и сотрудники Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в работе III Ташкентского антикоррупционного форума, организованного соместно с Национальным советом Республики Узбекистан по противодействию коррупции, Агентством по противодействию коррупции, Управлением ООН по наркотикам и преступности, а также другими международными организациями.
На церемонии открытия форума и пленарной сессии выступили Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и председатель Национального совета Т.Нарбаева, директор Агентства по противодействию коррупции А.Бурханов, Региональный представитель УНП ООН в Центральной Азии Ашита Миттал, Глава Представительства GIZ в Узбекистане Йоахим Фритц, Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник, Посол Европейского Союза в Узбекистане Шарлотт Адриан и вр.и.о. Постоянного Представителя ПРООН в Узбекистане Анас Карман.
Во время пленарной сессии при поддержке УНП ООН проведена церемония запуска Региональной платформы по ускоренной имплементации Конвенции ООН против коррупции в Центральной Азии. Руководители Агентства по противодействию коррупции Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Кырзызской Республики, Агентства по государственному финансовому контролю и борьбе с коррупцией Республики Таджикистан, и Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан отметили значимость Региональной платформы, и посредством виртуальных пультов запустили ее.
Также в рамках пленарной сессии состоялась церемония награждения представителей СМИ, государственных органов, членов территориальных советов по противодействию коррупции, внесших весомый вклад в борьбу с коррупцией в Узбекистане.
Форума продолжил свою работу в формате трех последующих сессий по таким вопросам, как доступ к информации и его значение в предупреждении коррупции, координация деятельности государственных органов со стороны антикоррупционных ведомств, а также антикоррупционное просвещение и образование.
На сессии форума «Антикоррупционное просвещение и образование – как механизмы предупреждения коррупции» первый заместитель начальника Правоохранительной академии Е.В.Коленко выступил с докладом на тему: «Роль науки и образования в предупреждение коррупции» и подробно информировал участников о деятельности Академии, направленной на противодействие коррупции.
Также в рамках данной сессии  выступили с докладами и поделились успешной практикой заместитель комиссара Антикоррупционной комиссии Малайзии, директор Центра верховенства закона и борьбы с коррупцией Государства Катар, начальник отдела экономических преступлений и сотрудничества Совета Европы, руководитель проектов по обеспечению правопорядка – антикоррупционный аналитик Антикоррупционной сети Директората ОЭСР по вопросам предпринимательства и финансов, региональный офицер Управления по связям с общественностью Независимой комиссии по противодействию коррупции Гонконга.
Форум явился экспертной площадкой по обмену опытом по вопросам повышения эффективности антикоррупционной деятельности на основе международных стандартов и передового зарубежного опыта, а также информированию участников о реализуемых реформах в сфере противодействия коррупции и перспективных задачах в стране.