Huquqni muhofaza qilish organlari uchun “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish” kursining ikkinchi bosqichi boshlandi
“Gender zo‘ravonlikka qarshi 16 kunlik faol harakatlar” xalqaro kampaniyasi hamda O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan Yevropa Kengashining yuridik kasb uchun  HELP (Yuridik kasb uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’lim) dasturi ko‘magida huquqni muhofaza qilish organlari uchun “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish” kursi ikkinchi bosqichining ochilishi tashkil etildi.
Prokuratura organlarida faoliyat yurituvchi 40 nafar tergovchi kursning tinglovchilari hisoblanadilar. Yevropa Kengashining milliy va xalqaro ekspertlari ishtirokida ishlab chiqilgan mazkur kurs onlayn va oflayn formatda tashkil etilgan bo‘lib, bu kelajakda huquqni muhofaza qilish organlari manfaatdor xodimlarini yanada kengroq qamrab olish imkonini beradi.
Kurs dasturi ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish borasidagi asosiy xalqaro standartlar, oilaviy zo‘ravonlik va ayollarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha xalqaro huquqni qo‘llash amaliyoti va Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining amaliyotini ko‘rib chiqishni, O‘zbekiston Respublikasida xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashishning huquqiy asoslari va bu boradagi huquqni qo‘llash amaliyoti va boshqa masalalar qamrab olingan.

The second launch of the course "Combating Violence against Women" for law enforcement agencies took place
As part of the annual international campaign "16 Days of Activism Against Gender-Based Violence" and the implementation of the National Human Rights Education Program in the Republic of Uzbekistan, the Law Enforcement Academy organized the second launch of the course "Combating Violence against Women" for law enforcement agencies with the assistance of the Council of Europe's HELP program (Human Rights Education for Legal Professionals).
The course was attended by 40 investigators from the prosecution authorities. The course, developed with the participation of national and international experts from the Council of Europe, is organized in both online and offline formats, which will allow reaching a wider audience of interested law enforcement personnel in the future.
The course program covers the fundamental international standards in combating violence against women, an overview of international legal practices, and the practices of the European Court of Human Rights in cases of domestic violence and violence against women. It also addresses the legal foundations and law enforcement practices in the Republic of Uzbekistan regarding the prevention of violence against women and other related issues.