Huquqni muhofaza qilish organlari uchun “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish” kursining ikkinchi bosqichi boshlandi
“Gender zo‘ravonlikka qarshi 16 kunlik faol harakatlar” xalqaro kampaniyasi hamda O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan Yevropa Kengashining yuridik kasb uchun  HELP (Yuridik kasb uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’lim) dasturi ko‘magida huquqni muhofaza qilish organlari uchun “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashish” kursi ikkinchi bosqichining ochilishi tashkil etildi.
Prokuratura organlarida faoliyat yurituvchi 40 nafar tergovchi kursning tinglovchilari hisoblanadilar. Yevropa Kengashining milliy va xalqaro ekspertlari ishtirokida ishlab chiqilgan mazkur kurs onlayn va oflayn formatda tashkil etilgan bo‘lib, bu kelajakda huquqni muhofaza qilish organlari manfaatdor xodimlarini yanada kengroq qamrab olish imkonini beradi.
Kurs dasturi ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish borasidagi asosiy xalqaro standartlar, oilaviy zo‘ravonlik va ayollarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha xalqaro huquqni qo‘llash amaliyoti va Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining amaliyotini ko‘rib chiqishni, O‘zbekiston Respublikasida xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashishning huquqiy asoslari va bu boradagi huquqni qo‘llash amaliyoti va boshqa masalalar qamrab olingan.

Состоялся второй запуск курса «Противодействие насилия в отношении женщин» для правоохранительных органов
В рамках ежегодной международной кампании «16 дней активных действий против гендерного насилия», реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан Правоохранительной академией организован второй запуск курса «Противодействие насилия в отношении женщин» для правоохранительных органов при содействии программы Совета Европы HELP (Образование в области прав человека для юридической профессии).
Слушателями курса стали 40 следователей системы органов прокуратуры. Курс разработан с участием национальных и международных экспертов Совета Европы и организован в онлайн и офлайн формате, что в будущем позволит охватить более широкую аудиторию из числа заинтересованных сотрудников правоохранительных органов.
Программой курса охвачены основные международные стандарты в сфере противодействия насилию в отношении женщин, обзор международной правоприменительной практики и практики Европейского суда по правам человека в отношении дел по домашнему насилию и насилию в отношении женщин, правовые основы и правоприменительная практика Республики Узбекистан по вопросам противодействия насилия в отношении женщин и другие вопросы.