O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish  akademiyasida ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul qilish tartibi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi PF–257-son Farmoni 9-bandi va Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 24 sentyabrdagi 606-sonli qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni olish tartibi to‘g‘risida”gi nizomida oliy ta’lim muassasalari bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari xususiyatidan kelib chiqib, ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni ta’lim muassasalarida mavjud bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va ta’lim shakllarida tashkil etish nazarda tutilgan.
Mazkur nizomning 5-bandiga ko‘ra, ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim bo‘yicha qabul parametrlari oliy ta’lim muassasasining ilmiy-pedagogik salohiyati va moddiy-texnik bazasi hisobga olingan holda oliy ta’lim muassasasi kengashi tomonidan belgilanadi.
Shu bois, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Muvofiqlashtirish-vasiylik kengashining 2024 yil 25iyundagi 2-sonli yig‘ilishi bayoni bilan ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limga qabul qilish tartibi  belgilandi.
Unga ko‘ra, Akademiyada 2024/2025 o‘quv yilidan e’tiboran ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limning bakalavriat "60420100 - Yurisprudensiya (prokurorlik faoliyati)" yo‘nalishini sirtqi ta’lim shaklida joriy etildi.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni olish istagini bildirgan abituriyentlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining maxsus elektron tizimi (ikkinchitalim.edu.uz) orqali ro‘yxatdan o‘tishi lozim.
Kirish imtihonlari test sinovlari shaklida “Huquqshunoslik fani” bo‘yicha Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, test sinovlarida ishtirok etish uchun barcha talabgorlardan bazaviy hisoblash miqdorining yarim baravari miqdorida to‘lov undiriladi.
Shu bilan birga, ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim bakalavriatning “60420100 – Yurisprudensiya (prokurorlik faoliyati)” yo‘nalishini sirtqi ta’lim shakliga o‘qishga qabul qilish to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.

Procedure for Admission to Second and Subsequent Higher Education at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan
According to Clause 9 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 28, 2022, No. PF–257, and the Regulation on the Procedure for Obtaining Second and Subsequent Higher Education in Higher Educational Institutions of the Republic of Uzbekistan, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 24, 2021, No. 606, based on the specifics of the educational directions of the bachelor's degree programs in higher educational institutions, second and subsequent higher education can be organized according to the existing directions and forms of education.
In accordance with Clause 5, the admission parameters for second and subsequent higher education are determined by the council of the higher educational institution, taking into account the scientific and pedagogical potential and the material and technical base.
In this regard, the protocol of the meeting of the Coordination and Supervisory Board of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan dated June 25, 2024, No. 2, defines the procedure for admission to second and subsequent higher education.
Starting from the 2024/2025 academic year, admission to second and subsequent higher education in the bachelor's direction "60420100 – Jurisprudence (Prosecutorial Activity)" in the correspondence form of education will commence.
Applicants wishing to obtain second and subsequent higher education need to register through the special electronic system of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations (ikkinchitalim.edu.uz).
Entrance exams are conducted in the form of test assessments on the subject "Jurisprudence" by the Agency for Knowledge and Qualifications Assessment under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations.
Additionally, all candidates are required to pay a fee for participating in the test assessments amounting to half of the basic calculation amount.
Moreover, education for second and subsequent higher education in the bachelor's direction "60420100 – Jurisprudence (Prosecutorial Activity)" in the correspondence form of education is carried out on a paid-contract basis.