Prokuratura va tergov organlari xodimlarini tayyorlash bo‘yicha AQSH tajribasi o‘rganildi
Prokuratura va tergov organlari xodimlarini zamonaviy talablar asosida tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha xorijiy tajribani o‘rganish va amaliyotga tatbiq qilish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillarining AQSHga tanishuv tashrifi amalga oshirildi.
Mazkur tashrif AQSH Xalqaro liderlik tashriflari dasturining (IVLP) “Jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish yo‘nalishida samarali ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha Huquqni muhofaza qilish akademiyasining salohiyatini oshirish loyihasi” doirasida tashkil qilindi.
Tashrif davomida Akademiya vakillari AQSH huquqni muhofaza qiluvchi organlari faoliyati, shuningdek huquqshunos kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha oliy o‘quv yurtlari va muassasalari, markazlari, tegishli idoralarining tajribasi, ta’lim jarayoni hamda o‘quv dasturlari, yaratilgan sharoitlari va infrastrukturasi bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Xususan xizmat safari doirasida Vashington, Sent-Luis, Pensakola, Boston va Nyu-Yorkda joylashgan sud, prokuratura, politsiya, advokatura, huquqni muhofaza qiluvchi organlar departamenti, sud kriminalistikasi va ekspertiza markazlari, hokimiyat idoralari, prokuratura organlari xodimlarining malakasini oshirish milliy assotsiatsiyasi, Federal tergov byurosi Kiberjinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, AQSH Adliya departamentining prokuror kadrlarni tayyorlash, o‘qitish va ularga ko‘mak berish xalqaro dasturi bo‘limi faoliyati yaqindan o‘rganilib, jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha yangi chaqiriqlarni inobatga olgan holda xodimlarning bilim, malaka va ko‘nikmalarini oshirish yuzasidan o‘zaro tajriba almashinildi.
Shuningdek, Akademiya vakillari uchun nufuzli Vashington universiteti, Boston huquq maktabi, Boston politsiya akademiyasi, Shimoli-sharqiy universitet, Vebster universiteti, Nyu-York shahar universitetining jinoiy odil sudlov bo‘yicha Jon Jey kollejida uchrashuvlar tashkil qilinib, ta’lim yo‘nalishida o‘zaro hamkorlik qilish kelishuvlariga erishildi.

Изучен опыт США по подготовке сотрудников органов прокуратуры и следствия
В целях изучения и внедрения в практику международного опыта подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры и следствия на основе современных требований состоялся ознакомительный визит представителей Правоохранительной академии Республики Узбекистан в США.
Данный визит был организован в рамках проекта Международной программы лидерства посетителей (IVLP) США по повышению потенциала Академии в реализации эффективных образовательных программ в сфере раскрытия и расследования преступлений.
В ходе визита представители Академии получили возможность ознакомиться с деятельностью правоохранительных органов США, а также опытом высших учебных заведений, учреждений, центров и соответствующих ведомств по подготовке, переподготовке, а также повышению квалификации юридических кадров. Делегация также изучила учебный процесс, образовательные программы, инфраструктуру и условия обучения студентов.
В частности, в рамках рабочей поездки проведены визиты в судебные органы, прокуратуры, полицейские управления, адвокатуры, центры судебной криминалистики и экспертизы, органы власти Вашингтона, Сент-Луиса, Пенсаколы, Бостона и Нью-Йорка, Департамент правоохранительных органов Флориды, Национальную ассоциацию повышения квалификации сотрудников прокуратуры, Департамент по борьбе с киберпреступлениями ФБР, Отдел международной программы подготовки, помощи и обучения прокурорских кадров Департамента юстиции США.
Участники визита ознакомившись с деятельностью указанных организаций, обменялись опытом в сфере повышения квалификации, а также развитию знаний, навыков и компетенций сотрудников правоохранительных органов по борьбе с преступностью с учетом новых вызовов.
Кроме того, для представителей Академии были организованы рабочие встречи в престижном Университете Вашингтона, Бостонской школе права, Полицейской академия Бостона, Северо-Восточном университете, Университете Вебстера и Колледже уголовного правосудия имени Джона Джея Городского университета Нью-Йорка, по итогам которых достигнуты договоренности о взаимном сотрудничестве в образовательной сфере.