O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3  yanvardagi «2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ–1-son qarori hamda 2025-yil 18 avgustdagi «O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi PQ–253-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylarda tizimli ravishda ilmiy-amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Akademiya professor-o‘qituvchilaridan iborat ishchi guruhi tomonidan Surxondaryo viloyatining “Bog‘ishamol”, “Kattabog‘”, “Bog‘i nav” va “Katta hayot” mahallalarida keng qamrovli o‘rganishlar o‘tkazildi.
Tahlillar jarayonida mahallalarda jinoyatchilikka ta’sir etuvchi omillar, uning oldini olishga qaratilgan profilaktika ishlarining samaradorligi, shuningdek aholi duch kelayotgan ijtimoiy-maishiy muammolar atroflicha o‘rganildi.
O‘rganishlar natijasiga ko‘ra, har bir hududning o‘ziga xos jihatlarini hisobga olgan holda ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, ular asosida joriy oy uchun manzilli “yo‘l xaritalari” tayyorlandi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi joylarda profilaktika ishlarini samarali tashkil etish, aholi uchun xavfsiz va barqaror muhitni ta’minlashga qaratilgan ilmiy-amaliy faoliyatni kelgusida ham izchil davom ettiradi.

A systemic approach to ensuring safety in regional environments
In pursuance of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2025, No. RP-1 “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the Republic in 2025”, and the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 18, 2025, No. RP-253 “On amendments and additions to certain decisions of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at further improving the effectiveness of the system for the early prevention of crime in neighborhoods” the Law enforcement academy has been consistently carrying out scientific and practical work on the ground.
A working group composed of the Academy’s faculty members conducted comprehensive research in the mahallas of “Bog‘ishamol,” “Kattabog‘,” “Bog’i nav,” and “Katta hayot” of the Surkhandarya region.
In the course of the analysis, the factors influencing the level of offenses, the effectiveness of preventive measures, as well as the socio-economic challenges faced by the population, were thoroughly studied.
Based on the results of the research, and taking into account the specific characteristics of each district, scientifically grounded proposals and recommendations were developed. On this basis, targeted “road maps” for creating a safe environment and preventing offenses in the mahallas for the current month were elaborated.
The Law enforcement academy intends to consistently continue its scientific and practical activities aimed at the effective organization of preventive work and the provision of a safe and stable environment for the population.