O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3  yanvardagi «2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ–1-son qarori hamda 2025-yil 18 avgustdagi «O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi PQ–253-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylarda tizimli ravishda ilmiy-amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Akademiya professor-o‘qituvchilaridan iborat ishchi guruhi tomonidan Surxondaryo viloyatining “Bog‘ishamol”, “Kattabog‘”, “Bog‘i nav” va “Katta hayot” mahallalarida keng qamrovli o‘rganishlar o‘tkazildi.
Tahlillar jarayonida mahallalarda jinoyatchilikka ta’sir etuvchi omillar, uning oldini olishga qaratilgan profilaktika ishlarining samaradorligi, shuningdek aholi duch kelayotgan ijtimoiy-maishiy muammolar atroflicha o‘rganildi.
O‘rganishlar natijasiga ko‘ra, har bir hududning o‘ziga xos jihatlarini hisobga olgan holda ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, ular asosida joriy oy uchun manzilli “yo‘l xaritalari” tayyorlandi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi joylarda profilaktika ishlarini samarali tashkil etish, aholi uchun xavfsiz va barqaror muhitni ta’minlashga qaratilgan ilmiy-amaliy faoliyatni kelgusida ham izchil davom ettiradi.

Системный подход к обеспечению безопасной среды в регионах
Во исполнение Постановлений Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года №ПП–253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы раннего предупреждения преступности в махаллях» Правоохранительная академия последовательно осуществляет научно-практическую работу на местах.
Рабочая группа из числа профессорско-преподавательского состава Академии провела комплексные исследования в махаллях «Боғишамол», «Каттабоғ», «Боғи нав» и «Катта ҳаёт» Сурхандарьинской области.
В ходе анализа всесторонне изучены факторы, влияющие на уровень правонарушений, эффективность профилактических мер, а также социально-бытовые проблемы, с которыми сталкивается население.
По итогам исследований, с учетом особенностей каждого района, выработаны научно обоснованные предложения и рекомендации. На их основе разработаны адресные «дорожные карты» по созданию безопасной среды и предупреждению правонарушений в махаллях на текущий месяц.
Правоохранительная академия намерена и впредь последовательно продолжать научно-практическую деятельность, направленную на эффективную организацию профилактической работы и обеспечение безопасной и стабильной среды для населения.