Amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim: prokuror tekshiruvini o‘quv modellashtirish
Akademiyada ta’lim jarayonini amaliyot bilan uzviy bog‘lashga qaratilgan tizimli ishlar doirasida joriy yilning dekabr oyida tashkil etilgan innovatsion darslar oyligi davomida bakalavriatning “Prokurorlik faoliyati” ta’lim yo‘nalishi talabalari uchun prokuror tekshiruvini imitatsion formatda modellashtirishga bag‘ishlangan navbatdagi o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mazkur o‘quv mashg‘uloti “Prokuror nazorati nazariyasi va amaliyoti” o‘quv moduli doirasida “Prokuror tekshiruvi bosqichlari va uning o‘ziga xos jihatlari” mavzusida tashkil etildi. Uning asosiy maqsadi talabalarda prokuror nazorati sohasidagi nazariy bilimlarni mustahkamlash, shuningdek nazorat tartibida tekshiruv o‘tkazishga doir amaliy ko‘nikmalarni izchil shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
O‘quv mashg‘uloti uch bosqichda tashkil etildi. Birinchi bosqichda tekshiruv obyektlari sifatida shartli ravishda turli funksional yo‘nalishlarga ega to‘rtta lokatsiya belgilanib, talabalar o‘rtasida tegishli tekshiruv guruhlari shakllantirildi. Shuningdek, tekshiruv yo‘nalishlari aniqlanib, tekshiruvga oid savollar ro‘yxati ishlab chiqildi.
Ikkinchi bosqichda talabalar belgilangan tekshiruv obyektlarida bevosita ish olib borib, imitatsion formatda prokuror tekshiruvini amalga oshiruvchi mansabdor shaxslar rolini ijro etdilar hamda nazorat tadbirlarini o‘tkazish tartibini amaliyotda qo‘llab ko‘rdilar.
Yakuniy bosqichda esa tekshiruv guruhlari modellashtirish jarayonida aniqlangan holatlar yuzasidan taqdimotlar o‘tkazib, tekshiruv natijalari bo‘yicha tayyorlangan ma’lumotnomalar hamda prokuror ta’sir choralariga oid hujjatlar loyihalarini o‘quv maqsadlarida taqdim etdilar.
Imitatsion formatda tashkil etilgan mazkur o‘quv mashg‘uloti Akademiyada talabalarni kompleks tayyorlashga qaratilgan tizimli yondashuvning muhim tarkibiy qismi sifatida namoyon bo‘lib, auditor mashg‘ulotlar, amaliy yo‘naltirilgan o‘quv shakllari, dual ta’lim doirasidagi tayyorgarlik hamda tegishli organlarda bevosita amaliy faoliyat jarayonida shakllantirilayotgan kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalarni o‘zaro uyg‘un holda to‘ldirishga xizmat qiladi.

Практико-ориентированное обучение: учебное моделирование прокурорской проверки
В рамках системной работы, направленной на тесную интеграцию образовательного процесса с практикой, в Академии в ходе Месячника инновационных занятий, организованного в декабре текущего года, для студентов бакалавриата по направлению «Прокурорская деятельность» было проведено очередное учебное занятие, посвященное моделированию прокурорской проверки в имитационном формате.
Учебное занятие было организовано в рамках модуля «Теория и практика прокурорского надзора» на тему «Этапы прокурорской проверки и ее особенности». Его основной целью стало закрепление у студентов теоретических знаний в сфере прокурорского надзора, а также последовательное формирование практических навыков проведения проверок в порядке надзора.
Учебное занятие проводилось в три этапа. На первом этапе в качестве объектов проверки условно определены четыре локации с различными функциональными направлениями, сформированы соответствующие проверочные группы из числа студентов, а также определены направления проверки и подготовлен перечень проверочных вопросов.
На втором этапе студенты непосредственно осуществляли работу на определенных объектах проверки, исполняя в имитационном формате роли должностных лиц, проводящих прокурорскую проверку, и на практике отрабатывали порядок проведения надзорных мероприятий.
На заключительном этапе проверочные группы представили презентации по результатам выявленных в ходе моделирования обстоятельств, а также в учебных целях представили подготовленные справки по итогам проверки и проекты документов, связанных с применением мер прокурорского реагирования.
Данное учебное занятие, организованное в имитационном формате, выступает важной составной частью системного подхода Академии к комплексной подготовке студентов и направлено на взаимодополнение профессиональных знаний и практических навыков, формируемых в ходе аудиторных занятий, практико-ориентированных имитационных форм обучения в рамках дуального образования, а также в процессе непосредственной практической подготовки в соответствующих органах.