«TASHKENT CYBERLEX – 2026»: huquq, xavfsizlik va texnologiyalar bo‘yicha xalqaro muloqot
2026-yil 21–22-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida «Raqamli davrda qonun ustuvorligini ta’minlash: innovatsiyalar, inson huquqlari va xavfsizlik mutanosibligi» mavzusida «Tashkent Cyberlex – 2026» xalqaro ilmiy-amaliy forumi o‘tkaziladi.
Forum zamonaviy raqamli tahdidlarga qarshi kurashishning huquqiy, kriminalistik va ta’limga oid jihatlarini muhokama qilish uchun xalqaro ekspertlar maydoniga aylanadi. Kiberjinoyatlarni fosh etish, raqamli kriminalistikani rivojlantirish, raqamli dalillardan foydalanish, jinoyat sud ishlarini yuritishda sun’iy intellektni qo‘llash, shuningdek raqamli transformatsiya sharoitida shaxsning huquq va erkinliklarini himoya qilish masalalari forumning asosiy muhokama yo‘nalishlari bo‘ladi.
Tadbirda davlat organlari rahbarlari, milliy va xorijiy huquqni muhofaza qiluvchi tuzilmalar, oliy ta’lim va ilmiy muassasalar, xalqaro tashkilotlar vakillari, shuningdek raqamli kriminalistika, kiberxavfsizlik va kriptoaktivlar tahlili sohasidagi yetakchi ekspertlar hamda kompaniyalar ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Forum dasturi yalpi majlis hamda yuridik fan va ta’limga innovatsiyalarni joriy etish, kiberhuquq, raqamli kriminalistika va sun’iy intellektni rivojlantirish, kiberjinoyatlarni tergov qilishning zamonaviy usullari, raqamli dalillar bilan ishlash, shuningdek sun’iy intellektni jinoyat sud ishlarini yuritishda qo‘llashning huquqiy, etik va protsessual jihatlariga bag‘ishlangan qator parallel sessiyalarni o‘z ichiga oladi.
IRZ ko‘magida o‘tkaziladigan maxsus sessiya raqamli dalillar va kriptoaktivlar, shuningdek aktivlarni qaytarish bo‘yicha xalqaro hamkorlik sohasida Germaniya tajribasiga bag‘ishlanadi.
Forum gibrid shaklda, o‘zbek, ingliz va rus tillarida o‘tkaziladi. Tadbir yakunlari bo‘yicha ilmiy maqolalar to‘plamini nashr etish rejalashtirilgan.
Ommaviy axborot vositalari vakillarini mazkur tadbirda ishtirok etishga taklif etamiz. Ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish mumkin.

"TASHKENT CYBERLEX-2026": International Dialogue on Law, Security, and Technology
On May 21-22, 2026, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan will host the international scientific-practical forum "Tashkent Cyberlex-2026" on the topic "Ensuring the Rule of Law in the Digital Age: Balancing Innovation, Human Rights, and Security."
The forum will become a platform for international experts to discuss legal, forensic, and educational aspects of combating modern digital threats. The main areas of discussion at the forum will be the detection of cybercrimes, the development of digital forensics, the use of digital evidence, the use of artificial intelligence in criminal proceedings, as well as the protection of individual rights and freedoms in the context of digital transformation.
The event is expected to be attended by heads of government agencies, representatives of national and foreign law enforcement agencies, higher education and scientific institutions, international organizations, as well as leading experts and companies in the field of digital forensics, cybersecurity and crypto asset analysis.
The forum program includes a plenary session and a series of parallel sessions dedicated to the introduction of innovations in legal science and education, the development of cyber law, digital forensics and artificial intelligence, modern methods of investigating cybercrimes, working with digital evidence, as well as legal, ethical and procedural aspects of using artificial intelligence in criminal proceedings.
The special session, which will be held with the support of IRZ, will be dedicated to the experience of Germany in the field of digital evidence and crypto-assets, as well as international cooperation on asset recovery.
The forum will be held in a hybrid format, in Uzbek, English and Russian. Following the event, it is planned to publish a collection of scientific articles.
We invite media representatives to participate in this event. Registration for participation is available via the link below.