Madaniy meros obyektlari va kolleksiyalarini muhofaza qilish bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi AQSHning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda prokuratura, bojxona organlari hamda Madaniy meros agentligi xodimlari uchun “Madaniy meros obyektlari va kolleksiyalarini muhofaza qilishni kuchaytirish” mavzusida seminar-trening tashkil etdi.
Uch kun davom etgan trening ARGUS Cultural Property Consultants xalqaro ekspertlari ishtirokida o‘tkazilib, madaniy meros obyektlari va kolleksiyalarini muhofaza qilish, yo‘qolgan va o‘g‘irlangan madaniy boyliklarni qidirish, aniqlash va qaytarish, shuningdek, mazkur yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
Trening doirasida ishtirokchilar milliy va xalqaro standartlar, AQSH qonunchiligining asosiy jihatlari, favqulodda vaziyatlarda harakatlanish algoritmlari, madaniy mulkka oid jinoyatlar bo‘yicha hodisa joyini ko‘zdan kechirish, muzeylar xavfsizligini ta’minlash hamda yetkazilgan zararni baholash bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, madaniy boyliklar o‘g‘irlanishining oldini olish, ehtimoliy xavflarga tayyorgarlik ko‘rish, tahdid ssenariylariga tezkor va samarali javob qaytarish, amaldagi siyosat va protokollarni takomillashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur seminar-trening ishtirokchilarning madaniy meros obyektlari va kolleksiyalarini muhofaza qilish, yo‘qolgan yoki o‘g‘irlangan madaniy mulkni aniqlash, qidirib topish va qaytarish sohasidagi bilim va kasbiy kompetensiyalarini yanada oshirishga xizmat qildi.

Проведен семинар-тренинг по охране объектов культурного наследия и коллекций
Правоохранительная академия Республики Узбекистан совместно с Посольство США в Узбекистане организовала семинар-тренинг на тему «Укрепление охраны объектов культурного наследия и коллекций» для сотрудников органов прокуратуры, таможенных органов и Агентства культурного наследия.
Трехдневный тренинг проведен при участии международных экспертов ARGUS Cultural Property Consultants и был посвящен вопросам защиты объектов и коллекций культурного наследия, поиска, выявления и возврата утраченных и похищенных культурных ценностей, а также развитию международного сотрудничества в данной сфере.
В ходе тренинга участники получили практические знания о национальных и международных стандартах, основных положениях законодательства США, алгоритмах действий в чрезвычайных ситуациях, особенностях осмотра места происшествия по делам, связанным с культурными ценностями, обеспечении безопасности музейных объектов, а также оценке причиненного ущерба.
Особое внимание уделено вопросам предупреждения хищений культурных ценностей, повышению готовности к существующим рискам, выработке эффективных мер реагирования на возможные угрозы, а также совершенствованию действующих политик и протоколов.
Проведение семинара-тренинга способствовало повышению уровня знаний и профессиональных компетенций участников в сфере защиты культурного наследия, выявления, розыска и возврата утраченных и похищенных культурных ценностей.