Tergovchilar uchun kasbiy qayta tayyorlash kursi yakunlandi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamentining hududiy tuzilmalariga yangi tayinlangan tergovchilar uchun kasbiy qayta tayyorlash kursi yakunlandi. Yakuniy attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan tinglovchilarga diplomlar topshirildi.
O‘quv dasturi tergovchilarning mustaqil protsessual qarorlar qabul qilish, dalillar bilan ishlash, tergov harakatlarini rejalashtirish va o‘tkazish, shuningdek, zamonaviy tergov metodikasi hamda taktikasini amaliyotda qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratildi.
Kurs davomida tinglovchilar jinoyat va jinoyat-protsessual qonunchiligini qo‘llash, dalillarni to‘plash, tekshirish va baholash, axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanish, inson huquq va erkinliklarining kafolatlarini ta’minlash masalalari bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarini mustahkamladilar.
Mashg‘ulotlar Akademiya professor-o‘qituvchilari hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarning tajribali amaliyotchi xodimlari ishtirokida amaliy keyslar va protsessual vaziyatlar tahlili asosida tashkil etildi.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан завершился курс профессиональной переподготовки для вновь назначенных следователей территориальных подразделений Следственного департамента при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан. Слушателям, успешно прошедшим итоговую аттестацию, вручены дипломы.
Учебная программа была направлена на развитие навыков самостоятельного принятия процессуальных решений, работы с доказательствами, планирования и проведения следственных действий, а также практического применения современных методик и тактики расследования.
В ходе курса слушатели укрепили теоретические и практические знания в сфере применения уголовного и уголовно-процессуального законодательства, сбора, проверки и оценки доказательств, использования информационно-коммуникационных технологий, обеспечения гарантий прав и свобод человека.
Занятия проводились с участием профессорско-преподавательского состава Академии и других опытных практических работников правоохранительных органов – на основе практических кейсов и анализа процессуальных ситуаций.
Курс способствовал укреплению профессиональной подготовки следователей и их готовности к ответственной и эффективной служебной деятельности.