O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi ishchi guruhi tomonidan Bosh prokuror o‘rinbosari S.I. Samadov rahbarligida Surxondaryo viloyati mahallalarida jinoyatchilikning barvaqt oldini olish masalalarini ilmiy-amaliy jihatdan o‘rganish, uning sodir etilishiga imkon berayotgan omillar va shart-sharoitlarni aniqlash, shuningdek, xavfsiz muhitni shakllantirish bo‘yicha ishlar davom ettirildi.
O‘rganishlar doirasida viloyatning shahar va tumanlaridagi mahallalarda jinoyat sodir etilishiga sabab bo‘luvchi omillar hamda bunga imkon yaratayotgan shart-sharoitlar tahlil qilindi. Hududlarning o‘ziga xos xususiyatlari va mavjud muammolaridan kelib chiqib, profilaktik chora-tadbirlarning manzilliligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan ilmiy asoslangan tavsiyalar ishlab chiqildi.
Ishchi guruh a’zolari mahallalarda “mahalla yettiligi” a’zolari bilan uchrashuvlar o‘tkazib, xavfsiz muhitni ta’minlash va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish bo‘yicha amaliy masalalarni muhokama qilmoqda.
Shu bilan birga, ishlab chiqilgan tavsiyalarning joylardagi ijrosi bevosita o‘rganilib, huquqbuzarliklar profilaktikasini samarali tashkil etish yuzasidan mas’ul xodimlarga amaliy ko‘rsatmalar berilmoqda.

Адресные меры по обеспечению безопасной среды в махаллях Сурхандарьи
Рабочей группой Правоохранительной академии Республики Узбекистан под руководством заместителя Генерального прокурора С.И.Самадова продолжена работа по научно-практическому изучению вопросов раннего предупреждения преступности, выявлению факторов и условий, способствующих ее совершению, а также формированию безопасной среды в махаллях Сурхандарьинской области.
В махаллях городов и районов области проанализированы факторы, способствующие совершению преступлений, и условия, создающие для этого предпосылки. С учётом особенностей территорий и существующих проблем разработаны научно обоснованные рекомендации, направленные на повышение адресности и эффективности профилактических мер.
Члены рабочей группы проводят встречи с представителями «махаллинской семёрки», обсуждая практические вопросы обеспечения безопасной среды и раннего предупреждения правонарушений.
Одновременно непосредственно изучается исполнение выработанных рекомендаций на местах. Ответственным сотрудникам даются практические ориентиры по эффективной организации профилактической работы.