Yosh tergovchilar: zamonaviy bilim, amaliy ko‘nikma va kasbiy mas’uliyat
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida prokuratura organlarida tergovchi lavozimiga qabul qilingan bakalavriat bitiruvchilari uchun maxsus o‘quv kursi yakunlandi. Kurs Akademiyada egallangan kasbiy bilim va ko‘nikmalarni prokuratura organlarida dastlabki tergovni tashkil etish va olib borishning o‘ziga xos talablari asosida chuqurlashtirishga qaratildi.
Dastur doirasida dastlabki tergovni tashkil etish, tergov harakatlarini o‘tkazish taktikasi, protsessual majburlov choralarini qo‘llash hamda ayrim turdagi jinoyatlarni tergov qilish metodikasi bo‘yicha chuqurlashtirilgan mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Tinglovchilar raqamli kriminalistika, OSINT – ochiq manbalardan ma’lumot to‘plash va tahlil qilish, blokcheyn texnologiyalari sohasida, shuningdek, poligraf va maxsus axborot tizimlari bilan ishlash bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirdi.
Nazariy bilimlarni amaliyotda mustahkamlash maqsadida Toshkent shahar prokuraturasining o‘ta og‘ir jinoyatlarni tergov qilish bo‘limi, Ichki ishlar vazirligining maxsus poligoni hamda jinoyat ishlari bo‘yicha Yunusobod tuman sudida sayyor seminar va mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Kasbiy tayyorgarlik bilan bir qatorda, xizmat etikasi, Axloq kodeksi talablariga rioya qilish, stress va nizoli vaziyatlarni boshqarish, sud notiqligi hamda kasbiy yozma nutq madaniyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Kurs yakunida 31 nafar yosh tergovchiga sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi. Ular xizmat faoliyatini boshlash uchun belgilangan hududiy prokuratura organlariga yo‘llandi.

Молодые следователи: современные знания, практические навыки и профессиональная ответственность
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан завершился специальный учебный курс для выпускников бакалавриата, принятых на должности следователей в органы прокуратуры. Курс был направлен на углубление полученных в Академии профессиональных знаний и навыков с учётом специфики организации и осуществления предварительного следствия в органах прокуратуры.
Программа включала углублённые занятия по организации предварительного следствия, тактике проведения следственных действий, применению мер процессуального принуждения и методике расследования отдельных видов преступлений.
Слушатели развили практические навыки в области цифровой криминалистики, OSINT – сбора и анализа информации из открытых источников, блокчейн-технологий, а также работы с полиграфом и специализированными информационными системами.
Для закрепления теоретических знаний на практике выездные семинары и занятия были организованы в отделе по расследованию особо тяжких преступлений прокуратуры города Ташкента, на специальном полигоне Министерства внутренних дел и в Юнусабадском районном суде по уголовным делам.
Наряду с профессиональной подготовкой отдельное внимание уделялось соблюдению требований служебной этики и Кодекса этики, управлению стрессовыми и конфликтными ситуациями, развитию навыков судебной риторики и культуры профессиональной письменной речи.
По итогам курса 31 молодому следователю торжественно вручены сертификаты. Для начала служебной деятельности они направлены в соответствующие территориальные органы прокуратуры.