Prokuraturaga yo‘llangan ilk bitiruvchilar xizmat faoliyatini boshlaydi
Bugun Bosh prokuraturada O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bakalavriatining “Tergov faoliyati” yo‘nalishini tamomlagan ilk bitiruvchilarni hududiy prokuratura organlarining tergov tarmoqlarida xizmat o‘tash joylariga taqsimlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh prokuratura rahbariyati, tergov va kadrlar tarmoqlari rahbarlari, prokuratura faxriylari, Akademiya xodimlari hamda bitiruvchilar ishtirok etdi.
Mazkur bitiruvchilar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi PF–257-son Farmoni asosida joriy etilgan, dastlabki tergov va surishtiruv organlari uchun tergovchilarni yagona yondashuv asosida tayyorlash tizimi bo‘yicha tahsil olgan ilk mutaxassislardir. Ta’lim jarayonida nazariy tayyorgarlikni huquqni qo‘llash amaliyoti bilan uyg‘unlashtirish, jinoyat ishlari bo‘yicha mustaqil ish yuritish ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya etish madaniyatini shakllantirishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
Tadbirda bitiruvchilarning jinoyatlarni kvalifikatsiya qilish, raqamli kriminalistika vositalaridan foydalanish, protsessual hujjatlar bilan ishlash va tergovning zamonaviy metodika hamda taktikasini qo‘llash bo‘yicha egallagan ko‘nikmalari, shuningdek, stressga bardoshliligi alohida qayd etildi. Bosh prokuratura rahbariyati ularga prokuratura organlarining tergov tarmoqlari oldida turgan asosiy vazifalar, xizmat faoliyatida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan ustuvor yo‘nalishlar, jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish sifati hamda samaradorligini oshirish yuzasidan zarur ko‘rsatma va tavsiyalar berdi.
Tadbir yakunida yosh mutaxassislarga qonuniylik, xolislik va adolat tamoyillariga qat’iy amal qilish, inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya etish hamda bildirilgan ishonchni yuksak mas’uliyat bilan oqlash zarurligi ta’kidlandi. Bitiruvchilarga kelgusi xizmat faoliyatida muvaffaqiyatlar tilandi.

The first graduates assigned to the prosecutor’s office begin their service
Today, an event dedicated to assigning the first graduates of the “Investigative Activities” programme of the bachelor’s degree programme at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan to their places of service in the investigative units of territorial prosecutor’s offices was held at the Prosecutor General’s Office. The event was attended by the leadership of the Prosecutor General’s Office, heads of investigative and personnel units, veterans of the prosecutor’s office, Academy staff and graduates.
These graduates are the first specialists to have been trained under the unified system for training investigators for preliminary investigation and inquiry bodies, introduced pursuant to Decree No. PF–257 of the President of the Republic of Uzbekistan dated 28 November 2022. During the educational process, priority was given to combining theoretical training with law enforcement practice, developing skills for independent conduct of criminal cases, and fostering a culture of unconditional respect for human rights and freedoms.
The event particularly noted the graduates’ acquired skills in qualifying crimes, using digital forensic tools, working with procedural documents, and applying modern methods and tactics of investigation, as well as their resilience to stress. The leadership of the Prosecutor General’s Office provided them with the necessary instructions and recommendations regarding the key tasks facing the investigative units of prosecutor’s offices, priority areas requiring attention in their service activities, and measures to improve the quality and effectiveness of crime detection and investigation.
At the conclusion of the event, the young specialists were reminded of the need to strictly adhere to the principles of legality, impartiality and justice, unconditionally respect human rights and freedoms, and justify the trust placed in them with a high sense of responsibility. The graduates were wished success in their future service activities.