Prokuraturaga yo‘llangan ilk bitiruvchilar xizmat faoliyatini boshlaydi
Bugun Bosh prokuraturada O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bakalavriatining “Tergov faoliyati” yo‘nalishini tamomlagan ilk bitiruvchilarni hududiy prokuratura organlarining tergov tarmoqlarida xizmat o‘tash joylariga taqsimlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh prokuratura rahbariyati, tergov va kadrlar tarmoqlari rahbarlari, prokuratura faxriylari, Akademiya xodimlari hamda bitiruvchilar ishtirok etdi.
Mazkur bitiruvchilar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi PF–257-son Farmoni asosida joriy etilgan, dastlabki tergov va surishtiruv organlari uchun tergovchilarni yagona yondashuv asosida tayyorlash tizimi bo‘yicha tahsil olgan ilk mutaxassislardir. Ta’lim jarayonida nazariy tayyorgarlikni huquqni qo‘llash amaliyoti bilan uyg‘unlashtirish, jinoyat ishlari bo‘yicha mustaqil ish yuritish ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya etish madaniyatini shakllantirishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
Tadbirda bitiruvchilarning jinoyatlarni kvalifikatsiya qilish, raqamli kriminalistika vositalaridan foydalanish, protsessual hujjatlar bilan ishlash va tergovning zamonaviy metodika hamda taktikasini qo‘llash bo‘yicha egallagan ko‘nikmalari, shuningdek, stressga bardoshliligi alohida qayd etildi. Bosh prokuratura rahbariyati ularga prokuratura organlarining tergov tarmoqlari oldida turgan asosiy vazifalar, xizmat faoliyatida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan ustuvor yo‘nalishlar, jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish sifati hamda samaradorligini oshirish yuzasidan zarur ko‘rsatma va tavsiyalar berdi.
Tadbir yakunida yosh mutaxassislarga qonuniylik, xolislik va adolat tamoyillariga qat’iy amal qilish, inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya etish hamda bildirilgan ishonchni yuksak mas’uliyat bilan oqlash zarurligi ta’kidlandi. Bitiruvchilarga kelgusi xizmat faoliyatida muvaffaqiyatlar tilandi.

Первые выпускники, направленные в органы прокуратуры, приступают к службе
Сегодня в Генеральной прокуратуре состоялось мероприятие, посвящённое распределению первых выпускников бакалавриата Правоохранительной академии Республики Узбекистан по направлению «Следственная деятельность» по местам прохождения службы в следственных подразделениях территориальных органов прокуратуры. В мероприятии приняли участие руководство Генеральной прокуратуры, руководители следственных и кадровых подразделений, ветераны прокуратуры, сотрудники и выпускники Академии.
Участники мероприятия стали первыми специалистами, подготовленными в рамках введённой Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № УП–257 единой системы подготовки следователей для органов предварительного следствия и дознания. В образовательном процессе приоритетное внимание уделялось сочетанию теоретической подготовки с правоприменительной практикой, развитию навыков самостоятельного производства по уголовным делам и формированию культуры безусловного соблюдения прав и свобод человека.
В ходе мероприятия были особо отмечены приобретённые выпускниками навыки квалификации преступлений, применения инструментов цифровой криминалистики, работы с процессуальными документами и использования современных методик и тактики расследования, а также их стрессоустойчивость. Руководство Генеральной прокуратуры дало им необходимые указания и рекомендации по основным задачам, стоящим перед следственными подразделениями органов прокуратуры, приоритетным направлениям служебной деятельности, повышению качества и эффективности раскрытия и расследования преступлений.
В завершение мероприятия молодым специалистам указано на необходимость строго следовать принципам законности, объективности и справедливости, безусловно соблюдать права и свободы человека и с высокой ответственностью оправдывать оказанное доверие. Выпускникам пожелали успехов в предстоящей служебной деятельности.