Markaziy Osiyoda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha II mintaqaviy muvofiqlashtiruvchi yig‘ilishda ishtirok etildi
Akademiya vakillari 2023 yil 9-10 mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyoda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish salohiyatini oshirish” loyihasi bo‘yicha ikkinchi mintaqaviy muvofiqlashtiruvchi yig‘ilishda ishtirok etdilar.
Tadbir YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisi tomonidan YEXHT Kotibiyatining Transmilliy tahdidlarga qarshi kurashish departamenti (Vena) ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirda AQSHning O‘zbekistondagi elchixonasi “INL” direktori Jek Anderson, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori v.b. S.Sizov, YEXHT Kotibiyati vakillari M.Stikings va Yu.Nosal, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i Ye.Kolenko, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlari Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligining ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari rahbarlari, turli xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlar ekspertlari ishtirok etdilar.
Muvofiqlashtiruvchi yig‘ilish doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i Ye.Kolenko kirish so‘zi bilan itirok etib, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi ta’limning dolzarb masalalarini yoritib, YEXHTning bu boradagi ilg‘or tajriba va amaliyotini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Ikkinchi mintaqaviy muvofiqlashtiruvchi yig‘ilish vakillari tomonidan kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va Markaziy Osiyo huquqni muhofaza qilish organlari uchun raqamli dalillar bilan ishlash bo‘yicha ta’lim sohasidagi asosiy ustuvor yo‘nalishlar va ehtiyojlarni muhokama qilindi.
Shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun kiberjinoyatchilik va raqamli dalillar bilan ishlash bo‘yicha barqaror va keng qamrovli ta’limni ta’minlash borasida milliy sharoitda o‘qitishning eng samarali yondashuvlari va usullari ko‘rib chiqildi.
Hududiy muvofiqlashtiruvchi yig‘ilish ishining yakunlari bo‘yicha huquqni muhofaza qilish organlarida kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida ilmiy va ta’lim salohiyatni oshirish, idoralararo va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan amaliy tavsiyalar qabul qilindi.
Tadbir so‘ngida Qozog‘iston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi Bosh prokuraturasi hamda Ichki ishlar vazirligining ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari rahbarlari hamda YEXHT Kotibiyati vakillari Huquqni muhofaza qilish akademiyasi va O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasi tarixi muzeyiga tashrif buyurdilar.
Muvofiqlashtiruvchi yig‘ilish vakillari Akademiya kiberlaboratoriyasi, Raqamli kriminalistika ilmiy-uslubiy markazi, ARM imkoniyatlari, shuningdek, mamlakatimiz prokuraturasi tarixi bilan yaqindan tanishdilar.

Participated in the II regional coordination meeting on the development of the capacity to fight against cybercrime in Central Asia
Academy representatives participated in the second regional coordination meeting on the project "Increasing the capacity to fight cybercrime in Central Asia" held in Tashkent on March 9-10, 2023.
The event was organized by the Office of the Coordinator of OSCE Projects in Uzbekistan with the support of the Department of Countering Transnational Threats of the OSCE Secretariat (Vienna).
At the event, Jack Anderson, director of the US Embassy in Uzbekistan "INL", coordinator of OSCE projects in Uzbekistan, etc. S. Sizov, representatives of the OSCE Secretariat M. Stikings and Yu. Nosal, head of the Law Enforcement Academy E. Kolenko, as well as heads of specialized educational institutions of the General Prosecutor's Office and the Ministry of Internal Affairs of the countries of the Central Asian region, experts of various international organizations and foreign countries participated.
Within the framework of the coordinating meeting, the head of the Law Enforcement Academy, E. Kolenko, gave an introductory speech, highlighted the current issues of education for law enforcement officers in the field of combating cybercrime, and highlighted the best experience and practice of the OSCE in this regard.
The representatives of the second regional coordination meeting discussed the main priorities and need in the field of education in the field of combating cybercrime and working with digital evidence for law enforcement agencies of Central Asia.
It also reviewed the most effective national training approaches and methods for providing sustainable and comprehensive training in cybercrime and digital evidence handling for law enforcement officers.
Based on the results of the regional coordination meeting, practical recommendations aimed at increasing the scientific and educational capacity of law enforcement agencies in the field of combating cybercrime, and strengthening interdepartmental and international cooperation were adopted.
At the end of the event, heads of specialized educational institutions of the General Prosecutor's Office of the Republic of Kazakhstan and the Kyrgyz Republic and the Ministry of Internal Affairs, as well as representatives of the OSCE Secretariat visited the Museum of the History of the Law Enforcement Academy and the Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan.
The representatives of the coordinating meeting got acquainted with the capabilities of the cyber laboratory of the Academy, the Scientific and Methodological Center of Digital Criminalistics, the ARM, as well as the history of the prosecutor's office of our country.