“Kitob – mening do‘stim” respublika ko‘rik-tanlovining OTM bosqichi o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan OTM talabalari o‘rtasida tashkil etilgan “Kitob – mening do‘stim” respublika ko‘rik-tanlovining oliy ta’lim muassasasi bosqichi o‘tkazildi.
Tanlovda talabalarning bilim, mahorati va kitobxonlikka bo‘lgan qiziqishlarini oshirish maqsadida uch yo‘nalish asosida baholandi.
Xususan, “Bilimdon kutubxon” tanlov yo‘nalishi doirasida ishtirokchilar test topshiriqlarini bajarib, umumiy bilimlari va mutolaa qobiliyatlarini namoyish etdilar.
“Annotatsiya mahorati” tanlov yo‘nalishida talabalar o‘zlari yoqtirgan asar haqida qisqacha annotatsiya yozib, o‘z tahlil qilish qobiliyati va adabiy zavqini namoyon qildilar.
“Kitobxonlik va mutolaa madaniyatini keng targ‘ib etish” tanlov yo‘nalishida ishtirokchilar kitobxonlik va mutolaa madaniyatini keng targ‘ib qilish borasida o‘zlarining ijodiy yondashuvlarini ko‘rsatdilar.
Tanlov yakunida Akademiya bakalavriatining 1-bosqich talabasi M.Ismoilov hududiy saralash bosqichiga tavsiya etildi.
Mazkur tanlov yoshlar orasida kitobga bo‘lgan qiziqishni oshirish va ularning intellektual salohiyatini yuksaltirishga xizmat qiladi.

“Book – My Friend” Republican Contest Held at the Higher Education Institution Stage
At the Law Enforcement Academy, the higher education institution stage of the republican contest “Book – My Friend,” organized among higher education students at the initiative of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations, was conducted.
The contest aimed to enhance students’ knowledge, skills, and interest in reading and was assessed based on three main directions.
Specifically, in the “Knowledgeable Library” category, participants completed test assignments to showcase their general knowledge and reading abilities.
In the “Annotation Skills” category, students wrote a brief annotation of a book they liked, demonstrating their analytical skills and literary appreciation.
In the “Promoting Reading Culture” category, participants exhibited their creative approaches to promoting the culture of reading and literacy.
At the end of the contest, first-year bachelor’s student M. Ismoilov was recommended for the regional selection stage.
This contest serves to increase interest in books among the youth and enhances their intellectual potential.